» » MİLLİYET »

İzmir'de ölü olarak bulundu! Hemen kontrole alındı

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında ölü Akdeniz foku  bulundu.

İzmir'de ölü olarak bulundu! Hemen kontrole alındı

Alınan bilgiye göre, Sığacık kıyılarında denizde Akdeniz foku gören  vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine giden Sualtı Araştırmaları Derneği  Akdeniz Foku Araştırma Grubu ekibi, hayvanın öldüğünü tespit etti.

Ölüm sebebinin tespiti için Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner  Fakültesine götürülen Akdeniz fokuna, Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Serap Birincioğlu ve ekibi tarafından nekroskopi yapıldı. Gazetecilere açıklama yapan Birincioğlu, hayvanın hastalık sonucu  öldüğünü tespit ettiklerini ifade etti.

Birincioğlu, "Deri altı yağ dokusu tamamen kaybolmuş durumda. Bu da  uzun zamandır hasta olduğunu gösteriyor. Bu hayvan bir anda ölmemiş uzun bir  hastalık süreci geçirmiş." dedi.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Derneğin kurucu üyelerinden Cem Orkun Kıraç da fokta dışarıdan bir  darbe ya da ateşli silah izine rastlanılmadığını belirterek, "Bu bir salgın  hastalık olabilir mi, bu inceleniyor. Bu canlı türünden dünyada 700 tane kalmış.  Kritik dereceden tehlikeye düştü derecesi. Türkiye'de 100 tane olduğunu  biliyoruz." bilgisini paylaştı.

 

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.