Hamaney: İngiltere'nin deniz korsanlığı cevapsız kalmayacak

İran dini lideri, "İngiltere deniz korsanlığı yapıyor ve gemimizi  çalıyor. Önce cinayet işliyorlar sonra da buna yasal kılıf uyduruyorlar. İran ve bu rejime inanan unsurlar bu şeytanlıkları cevapsız bırakmayacaktır" dedi.

Takip et

İran lideri Ali Hamaney, İran'ın petrol tankerine el  koyan İngiltere'yi "deniz korsanlığıyla" suçlayarak İran'ın bunu cevapsız  bırakmayacağını belirtti. 

Hamaney'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, cuma hatipleriyle bir  araya gelen Hamaney, nükleer anlaşma ve İran'ın alıkonulan petrol tankeriyle  ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cebelitarık Boğazı'nda İran'a ait petrol tankerini alıkoyan İngiltere  hükümetini sert sözlerle eleştiren Hamaney, şu ifadeleri kullandı:

"İngiltere deniz korsanlığı yapıyor ve gemimizi çalıyor. Önce cinayet  işliyorlar sonra da buna yasal kılıf uyduruyorlar.  İran ve bu rejime inanan  unsurlar bu şeytanlıkları cevapsız bırakmayacaktır. Yeri ve zamanı geldiğinde  uygun cevabı vereceklerdir."

Batılı devletleri kibirli olmakla suçlayan Hamaney, "Bizimle AB  ülkeleri arasındaki sorunların kalıcı olmasının nedeni onların kibridir. Eğer  karşılarındaki devlet zayıf ise bu kibirleri sonuç veriyor ancak onların gerçek  yüzünü bilen, anlayan ve buna karşı duran bir devlet olursa yenilgiye uğrarlar."  görüşlerini paylaştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in diplomatik teamülleri  bildiğini ve AB ülkelerinin taahhütlerine uymadığını açık bir şekilde dile  getirdiğini aktaran Hamaney, "Biz taahhütlerimize fazlasıyla bağlı kaldık, şimdi  ise bunları azalttığımız için AB ülkeleri tepki gösteriyor ve neden bu adımları  attınız diyor. Ey yüzsüzler! Siz 11 vaadinizi yerine getirmediniz biz sadece  azaltmaya başladık ve bu süreç kesinlikle devam edecektir." değerlendirmesinde  bulundu.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER