Gazze'deki gösterilerde yaralanan 1 Filistinli yaşamını yitirdi

Gazze sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri sırasında dün İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan bir Filistinli bu sabah hayatını kaybetti.

MİLLİYET MİLLİYET

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün "Gösterilerin 100. günü..Han el-Ahmer sakinlerine vefa" adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında İsrail askerlerinin ateş açması sonucu yaralanan 20 yaşındaki Filistinli genç Nasır Muhammed Şurrab'ın bu sabah öldüğü belirtildi.

Şurrab'ın şehadetiyle Gazze sınırındaki eylemlerin başladığı 30 Mart'tan bu yana öldürülenlerin sayısı 139'a ulaştı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı nedeniyle 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 139 Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu öldü, binlercesi yaralandı. İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinliler arasında, 2 gazeteci, 2 sağlık çalışanı da yer alıyor.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER