Fuat Çapa, Eskişehir için savaşıyor

Teknik direktörlük kariyerine 2000 yılında Belçika'da başlayan ve sezon başında Spor Toto 1. Lig takımlarından Eskişehirspor ile sözleşme imzalayan Fuat Çapa, ailesinin, yakınlarının ve arkadaşların yaşadığı Eskişehir'in temsilcisi takımı ayakta tutmak için çaba sarf ediyor.

MİLLİYET MİLLİYET
Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesi nüfusuna kayıtlı Çapa, 2000'den bu  yana Belçika, Hollanda, İsviçre ve Türkiye'de çeşitli takımların teknik  direktörlük görevini sürdürdü.
 
Kulüple yolları çeşitli nedenlerden dolayı kesişemeyen Çapa,  siyah-kırmızılı yönetimden teklif alması üzerine Eskişehirspor ile sezon başında  sözleşme imzaladı. Çapa, kulübün içinde bulunduğu sıkıntı süreçte elini taşın  altına koydu.
 
Transfer yasağı bulunan Eskişehir temsilcisinin sezon başında bu  sorunu aşamaması üzerine genç futbolcularla yoluna devam eden Çapa, ligde 17.  sırada yer alan takımın zor durumu aşması için yürütülen kampanyalara öncülük  edip, destekçilerin artması için çalışıyor.
 
"Eskişehirspor'da evimde gibiyim"
 
Çapa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Belçika'da yetişen gurbetçi  bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılından beri Eskişehir'de yaşadıklarını  belirterek, ailesiyle Türkiye'ye geldiklerinde Eskişehir'deki evlerinde tatili  geçirdiklerini söyledi.
 
Şu anda da 1992'de satın aldığı Eskişehir'deki evinde yaşadığını ifade  eden 50 yaşındaki deneyimli teknik adam, şöyle konuştu:
 
"Bu vesileyle de Eskişehir'de ve Eskişehirspor'daki gelişmeleri  yakından takip ediyorduk. Teknik direktör olarak farklı kulüplerde çalışsam da  boş zamanlarımı Eskişehir'de geçiriyordum. Ailem, yakınlarım ve arkadaşlarım  burada. Bu yüzden Eskişehir'e olan ilgim çok anlamlı. Daha önce Eskişehirspor'u  çalıştırma fırsatları hem benim hem de siyah-kırmızılı takımın yöneticileri  tarafından hep kollandı ancak nasip bu sezonaymış. Geçmiş dönemlerde  çalıştırsaydım takım bu süreçlere asla gelmezdi. Eskişehirspor'da evimde gibiyim.  Sadece saha içinde değil, saha dışında da rahatım. Eskişehir'de da taraftar,  yöneticiler ve bürokratlar bana bunu hissettirdi."
 
"Örnek alınacak bir kulüp haline geleceğiz"
 
Çapa, Eskişehirspor'un sağlam zemin atıp, birçok şeyi bunun üzerine  inşa etmek zorunda olduğuna değinerek, siyah-kırmızılı takımın yılların getirdiği  olumsuz birikim nedeniyle zorluklar yaşadığını vurguladı.
 
Kocaman bir şehrin Eskişehirspor için direndiğinin altını çizen Çapa,  şöyle devam etti:
 
"Eskişehirspor'a şehir dışından ve yurt dışından destekler geliyor.  Yeniden toparlanma sürecinin başlamasını istiyoruz. Eskişehirspor yeniden  toparlanırsa gelecek 5 yıl içinde Süper Lig'e çıkacaktır ve orada söz sahibi  olacaktır. Bugün sahada mücadele eden genç futbolcular Eskişehirspor'un kurtuluşu  olacak. Eskişehirspor, deneyimli ve doğru karakterli futbolcuları da gençlerin  içine katarak yola devam etmek zorunda. Doğru hamleleri yapıp zemini doğru  oturtursak 5 yıl içinde Türkiye'de örnek alınacak bir takım haline geleceğiz. Çok  fazla hayale kapılmadan hedefler belirleyip, o doğrultuda ilerlemeliyiz.  Taraftarın takımına büyük bir desteği var. Eskişehirspor'un bir hazırlık maçını  bile 8-9 bin kişi statta izliyor."
 
Çapa, Eskişehirspor'un 31 Ağustos'ta transfer yasağını kaldıramadığını  anımsatarak, "O gece farklı duygular yaşadım. O akşam bir depremde enkazın  altında kalmış gibi olduk. Bu enkazı bırakıp gitmek aklımdan geçti. O sırada  tesislere elinde kumbarasıyla gelip takıma destek olması için bana veren kız,  benim için çok şey değiştirdi. Bunun üzerine Eskişehirspor'da devam etme kararı  aldım. Taraftarla, yöneticilerle birlikte sorumluluk alarak yeniden yola çıktık."  diyerek sözlerini tamamladı.
 
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER