» » MİLLİYET »

Çin'deki gemi kazasında 2 cesede daha ulaşıldı

Çin'de geçen cumartesi meydana gelen gemi kazasında alevler içinde kalan Sanchi tanker gemisinin iki mürettebatının daha cesetlerine ulaşıldı.

Çin'deki gemi kazasında 2 cesede daha ulaşıldı

Yaklaşık bir haftadır devam eden arama  kurtarma çalışmaları sonucunda, Çin'de geçen cumartesi meydana gelen gemi kazasında alevler içinde kalan Sanchi tanker gemisindeki bir filikada, iki denizcinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Kalan 29 mürettebat için çalışmalar devam ediyor.

Geçen pazartesi bir mürettebatın cansız bedenine ulaşılmıştı. Gemideki  mürettebatın uyrukları 30'u İran ve 2'si Bangladeş olarak açıklanmıştı.

Doğu Çin Denizi'nde geçen cumartesi Panama bandıralı tanker gemisi  Sanchi ile Hong Kong bandıralı CF Crystal gemisinin çarpışmış, 136 bin ton petrol  taşıyan Sanchi alevler içinde kalmıştı.

Yangzı nehrinin Doğu Çin Denizi'yle birleştiği yerde ülkenin finans  kenti Şanghay kıyısı yakınlarında gerçekleşen kazada yaklaşık bir milyon varile  denk miktarda petrol taşıyarak Güney Kore'ye seyreden Panama bandıralı tanker  gemisinde yangın çıkmıştı. Kaza sonrası CF Crystal'deki 21 Çin uyruklu mürettebat  sağ olarak kurtarılmış ve gemi incelenmek üzere Şanghay limanına  götürülmüştü.

Geminin kara kutusu bulundu

Öte yandan sıcaklığın 89 santigrat olarak ölçüldüğü gemiye girmeyi  başaran kurtarma ekipleri, Sanchi tanker gemisinin "kara kutusu" sayılan yolculuk  verilerini kaydeden cihazı (VDR) ve cesetleri gemiden çıkardı.

Bölgede 5 Ocak'tan bu yana hem arama kurtarma hem de denize dökülen  petrolün temizlenmesi için çalışmalar sürüyor. Çin'in yanı sıra Güney Kore'den  bir sahil güvenlik gemisi ve Japonya'dan 1 yangın söndürme gemisi olmak üzere  toplam 13 gemi ile kurtarma ve temizlik faaliyetleri yürütülüyor.

Halen yanmaya devam eden Panama bandıralı gemiyi söndürmek için  köpükle müdahale edilirken, geminin patlayabileceği veya batabileceği ihtimalleri  üzerinde duruluyor.

Yanan gemiden zehirli havanın etrafa yayıldığı ve kötü hava  şartlarının çalışmalarını güçleştirdiği belirtiliyor.

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.