» » MİLLİYET »

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce Kırklareli'nde konuştu

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Ben  sadece Cumhuriyet Halk Partililerinin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım.  Herkesi kucaklamak istediğimizden, buraya tek başıma çıkıyorum ve arkadaşlarımızı  tanıtmıyoruz." dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce Kırklareli'nde konuştu

İnce, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, vatandaşlardan cep  telefonlarıyla yayın yapmasını isteyerek, bu ülkede medyanın işinin zor olduğunu  belirtti.

"Muharrem İnce'yi partisi yalnız bıraktı." şeklindeki söylemlerin  gerçek dışı olduğunu vurgulayan İnce, "4 Mayıs'ta parti rozetini çıkardım, parti  rozeti yerine Türk bayrağı rozeti astım. Ben sadece Cumhuriyet Halk  Partililerinin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Herkesi kucaklamak  istediğimizden, buraya tek başıma çıkıyorum ve arkadaşlarımızı tanıtmıyoruz."  diye konuştu.

İnce, tüm partililerin kendisine destek verdiğini bildirerek, Allah'ın  izni, milletin isteğiyle bu işi başaracaklarına inandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı olması halinde ABD'den FETÖ'yü isteyeceğini anlatan  İnce, şunları kaydetti:

"Artık bizde bağımsız yargı var, artık iade et diyeceğiz' dedim dün ve  dün Amerikalılardan bana haber geldi. 'Muharrem İnce' dediler, 'sen öyle diyorsun  ama henüz Türkiye Cumhuriyeti Fetullah Gülen'in usulüne uygun bir şekilde bizden  iadesini istemedi.' Görüyor musun bak neler var. İstemez, 'eski ortaklıklarını  anlatır' diye korkar. Ey aziz Türk milleti kandırılma. O kandırılıyor olabilir,  onu kandırıyor olabilirler, sen oynanan filme kanma. Henüz bak 2 sene geçmiş  üstünden daha istememiş bile."

"Neden 3 gün kaldın?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra'da 3 gün kalmasına  değinen İnce, "Sayın Erdoğan Londra'ya gitti, 4 saat uçakla, 5 saatte görüşme  sürdü. 3 gün kaldı Londra'da, şimdi size soruyorum, Sayın Erdoğan acaba 3 gün bir  ilde kaldı mı? Ne konuştunuz İngiltere'de, ne? Aziz milletimin bu evladını  dinlemesini istiyorum, F-35 uçakları var. 6 senedir F-35 uçaklarını ABD'den  istiyoruz. Parasını veriyoruz uçağı vermiyor. Bu uçakların en belirgin özelliği,  helikopter gibi yukarıdan aşağıya inebiliyor. Neden seçimden 3 gün önce 21  Haziranda bu uçakları vereceğinizi söylüyorsunuz, neden? Sizin gözünüzü boyamak  için aziz Türk milleti." ifadelerini kullandı.

"Canımız yanıyor, ciğerimiz yanıyor"

"Ya uşak bir millet olacağız ya da Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu  gibi bağımsız bir devlet olacağız karar milletimindir." diyen İnce, şöyle  konuştu:

"Türkiye Amerika'nın gözünde bir katip ile idare edilecek ülke midir?  Bir yıldır Türkiye'de Amerika büyükelçisi yoktur. Daha ilginci Türkiye'nin Şam'da  büyükelçisi yoktur. 4 milyon Suriyeli Türkiye'de, 40 milyar dolar Suriyelilere  para harcamışız ama Suriye'de büyükelçimiz yok. Bu şekilde Suriyelileri nasıl  göndereceğiz memleketlerine."

Cumhurbaşkanı olması halinde Amerika ile ilişkilerinin büyükelçilik  düzeyinde olacağını ve Suriye'de de Türkiye'nin büyükelçisinin bulunacağını ifade  eden İnce, şöyle devam etti:

"Sayın Erdoğan bugün Filistin ile ilgili miting yapıyor. Filistin'de  Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor. Canımız yanıyor, ciğerimiz yanıyor. Hiç bir  itirazım yok. Sayın Erdoğan'a, AK Parti Genel Başkanına yardımcı olmak istiyorum,  söz. Milletimizin önünde söz veriyorum ama diyoruz ki İsrail paralarını boykot  edecek misin, 'hayır', peki İsrail'le anlaşmaları iptal edecek misin, 'hayır',  Mavi Marmara için aldığın 20 milyonu geri verecek misin, 'hayır', büyükelçiyi  geri çekecek misin, 'hayır', ne yapacaksın, miting yapacak. Miting, Filistin için  değildir, Müslümanlar için değildir, miting seçim içindir, seçim. O kandırılmış  olabilir ama ben sizin kandırılmanızı istemiyorum."

Emeklilerin maaşı

İnce, 10 yıldır her emeklinin maaşının düştüğünü savunarak,  cumhurbaşkanı seçilmesi halinde her şeyin düzene gireceğini belirtti.

Şeker fabrikalarının satılmasına da tepki gösteren İnce, "Şeker  fabrikalarını alan iş adamlarına sesleniyorum, sakın ha güvenmeyin, yeniden  gözden geçireceğiz. Bunu herkes böyle bilsin." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı olması halinde 25 Haziran'da doların düşeceğini iddia  eden İnce, uluslararası piyasalara güven vereceklerini ve bunu en kısa sürede  gerçekleştireceklerini söyledi.

İnce, "Ya uçuruma doğru gidereceğiz, ya da doktoru değiştirip yeni bir  tedavi uygulayacağız. Erdoğan demedi mi ilk dönemim çıraklık, ikinci dönemim  kalfalık, üçüncü dönemim ustalık... Dördüncü dönemi de emeklilik. Benim  cumhurbaşkanlığım dönemimde o da huzurlu, mutlu yaşayacak, yanlışlarını görecek."  dedi.

Cumhurbaşkanı olduğunda yargının bağımsızlaşması için çaba sarf  edeceğini bildiren İnce, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz milletin yatırdığı paraları harcıyoruz. Ne yapalım. Ama hesabını  vereceğiz merak etmeyin. Demokrasinin en güzel yanı muhalefet olması ve hesap  vermektir. Sayın Erdoğan 'ben hesabı Allah'a veririm' diyor, yok öyle bir şey.  Peygamber bile helalleşiyor, o zaman siyasetçi helalleşmeyi sadece Allah'a  bırakamaz, Yasalarda var, mahkemelerde denetleneceksin. Allah'a hesap ver ama  millete de hesap vereceksin. Bana soruyorlar, 'Erdoğan'ı yargılayacak mısın',  hayır. Benim öyle bir görevim yok.

Tarafsız bir yargı düzeni kuracağız. Bu yargı beni de yargılayacak,  gerekirse Erdoğan'ı da yargılayacak. Bana soruyorlar, 'sarayda oturacak mısın?'  Ben 16 yıldır milletvekiliyim, 1,5 yıl önce ev sahibi oldum. Ben evime doyamadım.  Benim evim zaten saray gibi. Devletin işleri için Çankaya köşkünü kullanacağım."

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.