» » MİLLİYET »

Bolt'un mirasçısı

Ramil Guliyev'in 200 metrede elde ettiği Avrupa Şampiyonluğu tüm kıtada yankı yarattı.

Bolt'un mirasçısı

ONUR DİNÇER

Dünya şampiyonluğunun ardından bu organizasyonda da ilk sırayı alarak rüştünü ispat ettiği yorumları yapılan milli atlet için İspanyollar ‘Usain Bolt'un tahtının mirasçısı' derken, Almanya'da ‘Çok güçlü bir dereceyle kazandı',  Fransa'da "200'de İmparator Guliyev" ifadeleri kullanıldı.

Ramil Guliyev'in Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya alması Türkiye dışında da yankı uyandırdı. 200 metreyi rakiplerine fark atarak, 19.76 ile şampiyona rekoru kırdığı bir yarışın sonunda elde etmesi bir çok ülkede ses getirdi. 
Dünya şampiyonu unvanıyla çıktığı yarışta, kıtanın en büyüğü olmayı da başaran 28 yaşındaki sprinterin son dönemdeki yükselişine dikkat çeken İspanya'nın As gazetesi "Bolt'un tahtının mirasçısı Türk atlet Mennea'ya meydan okuyor" başlığıyla verdiği haberinde İtalyan eski atlet Pietro Mennea'nın 19.72'lik Avrupa rekoruna sporcunun yaklaştığına vurgu yapıldı. 
 
‘İmparator Guliyev'
Milli atlet ile ilgili yapılan değerlendirmede şu satırlara yer verildi: "Guliyev asil ve çok yetenekli bir atlet. En büyük çıkışını 2017'de dünya şampiyonu olarak gerçekleştirdi. Bu mesafeyi yıllarca domine eden Usain Bolt'un ardından zirveye çıkarak onun tahtının mirasçısı konumuna yükseldi. Zaten gençlik döneminde de bunun işaretlerini vermiş, juniorlarda Bolt'un ardından en iyi dereceleri alarak sivrilmişti." 

 

Katalan Sport gazetesinin de benzer ifadelere başvurarak Ramil Guliyev için "Bolt'un halefi" yakıştırmasını yaptığı sporcu için Fransız basınında da övgülü satırlara yer verildi. FranceTV'nin internet sayfasında "200 metrede imparator Guliyev" ifadesi başlığa çıkarılırken, Eurosport Fransa "Guliyev Avrupa rekorunun yalnızca 0.4 saniye uzağında kaldı" denildi. L'Equipe gazetesi ise "Türk Ramil Guliyev 200 metreyi kazandı" şeklinde daha düz bir başlığı tercih etti. Şampiyonanın ev sahibi olan Almanya'dan Focus, milli atletin zaferini "Dünya şampiyonu Guliyev Avrupa'da da altın aldı. 19.76 gibi çok güçlü bir derece elde etti" şeklinde duyurdu. Avrupa Atletizm Federasyonu'nun internet sitesinde "Ramil Guliyev'in Avrupa rekorunu kırmasına yalnızca 0.04 saniye kaldı" satırları yer aldı.
 
REUTERS: Tesadüf değilmiş 

İngiltere'nin ünlü haber ajansı Reuters, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 200 metre yarışının sonucunu, Ramil Guliyev ile ilgili gerçekleştirdiği bir analizle birlikte abonelerine geçti. 
 
Avrupa'da gelmiş geçmiş en iyi ikinci dereceyi yaptığına dikkat çekilen atlet için "Guliyev iki yıl önce dünya şampiyonu olduğunda atletizm dünyası bu sonuca şaşırmış, bunun bir tesadüf olup olmadığını düşünmeye başlamıştı. Ancak Guliyev 19.76'lık Avrupa zaferiyle şimdi kalibresiyle ilgili tüm şüpheleri bertaraf etti" değerlendirmesi yapıldı. 
 
‘19.70'in de altına inerim'

Guliyev sıradaki hedefin bayrak yarışı olduğunu söyledi. "4x100 metre bayrak  yarışına odaklanacağız. Gücümüzü oraya vereceğiz. Çünkü madalya kazanmak için  büyük bir şansımız var" ifadelerini kullanan yıldız atlet, bundan sonraki programında Dünya Kupası ve Elmas Lig finaline odaklanacağını aktararak, 200 metrede 19.70'in altına inme ihtimali olup olmadığıyla ilgili olarak da "Mutlaka olur. Ben inanıyorum. Burada biraz daha rüzgar olsaydı, yani 0,7 yazdı bildiğim kadarıyla, 2 olsaydı derece farklı olacaktı. Sadece yarışmak lazım. Performansı artırmak ve tecrübe etmek" şeklinde konuştu. 
 
 
[[HD_2722566]]
[[HD_2722376]]
[[HD_2722458]]
 
 
 
Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.