» » MİLLİYET »

BM'den acil 'İdlib' çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin İdlib kentindeki çatışmaların artmasından son derece endişe duyduğunu belirterek, tüm taraflara İdlib'de ateşkesin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

BM'den acil 'İdlib' çağrısı

Guterres yazılı bir açıklama yaparak, İdlib'deki çatışmaların son  haftalarda arttığına ve Suriye'nin kuzeydoğu ve kuzeybatısında binlerce kişinin  yeni bir felaket korkusuyla yaşadığına dikkati çekti.

Suriye'de savaşın, dokuzuncu yılına girdiğine dikkati çeken Guterres,  tüm taraflara acil çağrıda bulundu.

İdlib'de ateşkesin sürdürülmesi için tüm tarafların taahhütlerini  yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, "Ülke çapında ateşkes için  İdlib'de ateşkes gerekli." değerlendirmesinde bulundu.

Herhangi bir askeri operasyonun tasarlandığı, planlandığı ve ya  yürütüldüğü durumlarda, uluslararası insani hukuka tam anlamıyla saygı  gösterilmesi çağrısı yapan Guterres, savaşta en ağır bedeli, çoğu kadın ve çocuk  masum sivillerin ödediğini hatırlattı.

Suriye'de 11,7 milyon kişinin korunmaya ve yardıma muhtaç olduğunu  ifade eden Guterres, insani erişimin ve yardımların sürdürülebilir olması çağrısı  yaptı.

Guterres, tarafların krize siyasi süreç bulunması konusunda ciddi  anlamda ilerleme kaydetmesi içinse güçlü bir uluslararası desteğe ihtiyaç  duyulduğunu vurguladı.

 

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.