» » MİLLİYET »

ABD: PYD, Suriye görüşmelerinde masada olmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki uzun vadeli  politik çözüm arayışlarında terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin de masada yer alması gerektiğini savundu.

ABD: PYD, Suriye görüşmelerinde masada olmalı

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında AA muhabirinin  Suriye'de siyasi geçiş dönemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Toner, Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler  (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının "tek çözüm" yolu olduğunu düşündüklerini  belirterek, "(Barış görüşmelerinde) Kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye  halkına kalmış." değerlendirmesinde bulundu.

Toner, terör örgütü PYD'yi işaret ederek, "Suriyeli Kürtler de bu  sürece dahil olmalıdır." diye konuştu.

"PYD'nin masada yer alabileceğini mi söylüyorsunuz?" sorusu  üzerine ise Toner, "Bizim düşüncemize göre bir noktada onlar da bu sürecin bir  parçası olmalıdır." dedi.Toner, "PYD sahada temsiliyeti olan bir grup. Suriye'deki uzun  vade çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor." şeklinde  konuştu.  Ayrıca Toner, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin silahlı  kanadı YPG'ye silah vermediği yönündeki sözlerini de tekrar etti. Bu sözlerinin üzerine  ise Toner'e ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın ABD Senatosunda yaptığı bir  konuşmasında Pentagon'un PYD'ye silah verdiğini kabul ettiği hatırlatıldı.   Toner, Carter'ın açıklamalarının yanında olmadığını belirterek, "silahların  PYD'ye verilmediği yönündeki sözlerini" yineledi.- "Eğer PYD, PKK değilse neden onlara  silah vermiyorsunuz?"Terör örgütü PKK ve PYD'yi "farklı gruplar" olarak  değerlendiren Toner, "Eğer PYD, PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz?"  şeklindeki soruya net bir cevap vermekten kaçındı.

 Toner, PYD'nin diğer bir terör örgütü DAEŞ'e karşı "önemli bir güç"  olduğu yönündeki sözlerini tekrar ederek, "Türk hükümetinin PYD ile ilgili  hassasiyetini göz önünde bulunduruyoruz." şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili de  AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bu yeni bir şey değil;  PYD'nin de masada olması gerekiyor." sözleriyle Toner'in değerlendirmesini  savundu.Yetkili, "Açıklamak gerekirse, uzun vade çözüm için  PYD'nin masada olması gerekiyor. Bu, önümüzdeki hafta Cenevre'de olacakları  anlamına gelmiyor; ama uzun vadede masada yer almaları gerekiyor. Daha önce de  karşı değildik. PYD güvenlik kontrollerinden geçmiş bir grup değil. Bu yüzden  daha önceki toplantılarında yer almadı. Biz PYD'nin yer almasını her zaman  destekledik." ifadelerini  kullandı.

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.