» » MİLLİYET »

Abbas, BM Genel Kurulu'ndan çıkan karardan memnun

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Filistin halkı için koruma talep eden kararın kabul edilmesini, "Adalet ve uluslararası hukuk için bir zafer" şeklinde değerlendirdi.

Abbas, BM Genel Kurulu'ndan çıkan karardan memnun

Abbas, konuya ilişkin Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya yaptığı  açıklamada, Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul eden BM üyesi  ülkelere takdir ve teşekkürlerini iletti.

Türkiye'nin yoğun girişimlerinin ardından Cezayir'in de desteğiyle  Filistin tasarısını görüşmek üzere düzenlenen BM Genel Kurulu  özel oturumunda,  ABD tarafından BM Güvenlik Konseyinde veto edilen, Filistin halkı için koruma  isteyen tasarı tekrar görüşülmüş ve oylamaya sunulmuştu.

Karar tasarısı 120 oyla BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Karara 8 ülke  karşı çıktı, 45 ülke ise çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında,   ABD, İsrail, Avustralya, Marshall Adaları, Nauru, Togo, Solomon Adaları,  Mikronezya Federe Devletleri yer aldı.

 

Haberin Alındığı Kaynak URL» www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında MİLLİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.