Meteoroloji'den 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı - Hava durumu tahmin raporu yayınlandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 14-20 Mart tarihli hava tahmin raporunu yayımladı. Bugün hava iç kesimlerde mevsim normalleri civarında ve yer yer altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerine seyredecek hava sıcaklığının Çarşamba gününden itibaren tekrar artacağı tahmin ediliyor. MGM tarafından 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. İşte İstanbul, Ankara ve diğer illerde beklenen hava durumu.

Meteoroloji'den 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı - Hava durumu tahmin raporu yayınlandı - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu ile İstanbul, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Sinop, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

114
Meteoroloji'den 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı - Hava durumu tahmin raporu yayınlandı - Sayfa 2

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.  

214
Meteoroloji'den 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı - Hava durumu tahmin raporu yayınlandı - Sayfa 3

Yağışların, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.
 

314
Meteoroloji'den 19 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı - Hava durumu tahmin raporu yayınlandı - Sayfa 4

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Çanakkale, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Mersin, İzmir, Malatya, Manisa, K.Maraş, Mardin, Tunceli, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

414