Mehmet Ceyhan'dan sürü bağışıklığı yorumu: Düşündüğümüzden yakınız

Daha önce Tıp dergisi Lancet'de yayımlanan bir araştırmanın sonucu nüfusun önemli bir kesiminin koronavirüse yakalanması ve iyileşmesi ile oluşması beklenen sürü bağışıklığı kavramından söz edilemeyeceği belirtiliyordu, ancak DSÖ'nün corona virüsün dünyada her 10 kişiden birine bulaştığına yönelik açıklamasını yorumlayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ceyhan, "Toplumsal bağışıklığa düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz" yorumunu yaptı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ceyhan, DSÖ'nün corona virüsün dünyada her 10 kişiden birine bulaştığına yönelik açıklamasını yorumladı, "Toplumsal bağışıklığa düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz" dedi.
 

Resmi verilere göre dünya genelinde corona virüs vaka sayısı 35 milyonun üzerinde. Ancak uzmanlar, gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden de bu yönde bir açıklama yapıldı. DSÖ Acil Programlar Direktörü Mike Ryan dünyada her 10 kişiden birinin virüse yakalanmış olabileceğini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bunun kötü bir durum olmadığını belirtti.