Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa ve hakem açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki Süper Kupa maçına ilişkin, "Bu vizyoner bir açılımın ilk adımı. Oraya sadece gelir kaynakları için değil, Türk futbolunun menfaatleri için gidiyoruz. Hedefimiz, Türk futbol takımlarını da dünya vitrinine çıkarıp onların da küresel arenada markalarına, oyuncularına katkı sağlamak." dedi.

Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa ve hakem açıklaması - Sayfa 1

Mehmet Büyükekşi, Sabah gazetesine Süper Kupa, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ve Türkiye'nin İtalya ile ortak düzenleyeceği 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa ve hakem açıklaması - Sayfa 2

"LİDER OLARAK GRUPTAN ÇIKMAK İSTİYORUZ"

A Milli Takım'ın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde oynayacağı Galler maçına ilişkin Büyükekşi, "Galler maçında iyi bir netice alıp tarihimizde ilk kez lider olarak gruptan çıkmak istiyoruz. Yönetime geldiğimiz günden beri futbolculara şunu söyledik, hedefimiz sadece 2024 yılında Avrupa Şampiyonası'na katılmak değil. Hedefimiz Almanya'da yapılacak bu şampiyonada başarılı olmak. Almanya, Türkiye'den sonra en çok Türk vatandaşının yaşadığı bir ülke. Evimizde gibi oynayacağımız bu turnuvada ilk önceliğimiz gruplardan çıkmak, ondan sonra da Türk Milleti'ne daha büyük hedeflere koşma konusunda ümit vermek olacak." dedi.

Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa ve hakem açıklaması - Sayfa 3

"YURT DIŞINDA OYNAMA KONUSUNDA RIZALARINI ALDIK"

Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki Süper Kupa finaline ilişkin, "Ağustos ayında, iki finalist tarafa da sorarak, bu maçı yurtdışında oynama konusunda rızalarını aldık. Ve muhtelif ülkelerle görüşmeye başladık. Suudi Arabistan; transfer ettiği oyuncular, futbola yapılan yatırım, İtalya ve İspanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin finallerine ev sahipliği yapma stratejileri gereği, hem maddi olarak hem de toplam seyredilebilirlik oranı olarak büyük bir atılım içerisine girdi." açıklamasında bulundu.

Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa ve hakem açıklaması - Sayfa 4

"BU VİZYONER BİR AÇILIMIN İLK ADIMI"

Süper Kupa finaline ilişkin ayrıca Büyükekşi, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl kutlamalarını coşkuyla global arenada da bizlerle birlikte yaşatabilmek amacıyla Süper Kupa'yı, aralık ayında Dünya Kulüpler Şampiyonası'nı; Ocak 2024'te ise İtalya ve İspanya Kral Kupalarını düzenleyecek olan, en cazip teklifi yapan Suudi Arabistan'da düzenleme kararı aldık. Bunu her iki kulübümüzle de istişare ederek yaptık. Bazı sosyal medya kanallarında söylediklerimiz çarpıtılarak fevkalade yanlış bir algı servis edilse de, bu vizyoner bir açılımın ilk adımı. Oraya sadece gelir kaynakları için değil, Türk futbolunun menfaatleri için gidiyoruz. Hedefimiz, Türk futbol takımlarını da dünya vitrinine çıkarıp onların da küresel arenada markalarına, oyuncularına katkı sağlamak." dedi.