Yusuf Kaplan'dan sert çıkış: Her yerde Noel Baba soytarıları cirit atıyor

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan yılbaşı için süslenen cadde ve sokakları "ürpertici" buldu ve bugünkü yazısının başlığını “Yılbaşı çılgınlığı: Paganizmin zaferi ve ruhunun çalındığını haykırmak!” koydu. Yılbaşı kutlamalarını "hız, haz ve ayartıyı kutsayan, din-dışı kutsallıklar icat eden paganizmin zaferi!" şeklinde niteleyen Kaplan "velhâsıl, her yerde Noel Baba soytarıları cirit atabiliyor bu ülkede bile!" yorumunda bulundu.

F5HABER F5HABER

Yeni yıl birçok ülkede değişik gelenek ve etkinliklerle kutlanıyor.  Gelecek yılın umutla bolluk ve şans getirmesi herkesin ortak dileği. Her yerde süslenmiş yılbaşı ağaçları, temsili Noel babalar, kar görünümlü sprey boyalarla yazılmış yeni yıl dilekleri ve daha nicesi sokaklarda aşina olduğumuz görüntüler. Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, bu görüntülere tepki göstererek  "Sadece işyerlerinde, resmî veya gayr-ı resmî kurumlarda değil, sitelerde, büyük yerleşim merkezlerinde -hatta evlerde bile- devâsâ çam ağaçları dikildi; sokaklar, caddeler Noel Baba figürlerinden geçilmez oldu! İnanılır gibi değil gerçekten?" dedi. 

Kaplan bugünkü yazısında şu eleştirilerini dile getirdi:

Ürpertici bir yılbaşı çılgınlığı yaşanıyor her yerde...

Bu yılbaşı çılgınlığı, aslında insanı insanaltı ruhsuz, mekanik bir varlığa dönüştüren, kitleleri kapitalist tüketim biçimlerinin köleleri hâline getiren, dil’i, konuşma’yı, anlam’ı bitiren hız, haz ve ayartıyı kutsayan, din-dışı kutsallıklar icat eden paganizmin zaferi!

Hem sefih kapitalist tüketim biçimleri hem de pagan hız, haz ve ayartı biçimleri, Hıristiyanlık’la ilgisi olmayan, Hıristiyanlığı da paganlaştıran yılbaşı çılgınlığının kitlelerin afyonuna dönüşmesine, kitleleri uyuşturmasına yol açıyor bir ay boyunca...

Çarşıda-pazarda, işyerlerinde, alış-veriş merkezlerinde, televizyon ekranlarında, a-sosyal medyada, velhâsıl, her yerde Noel Baba soytarıları cirit atabiliyor bu ülkede bile!

Sadece işyerlerinde, resmî veya gayr-ı resmî kurumlarda değil, sitelerde, büyük yerleşim merkezlerinde -hatta evlerde bile- devâsâ çam ağaçları dikildi; sokaklar, caddeler Noel Baba figürlerinden geçilmez oldu!

İnanılır gibi değil gerçekten?

SONRAKİ HABER