İstanbul Aydın Üniversitesi, Prof. Dr. Özgüven’in görevine son verdi

İstanbul Aydın Üniversitesi, bir televizyon programında 12-17 yaşındaki kız çocuklarının 'mükemmel vücutları' olduğunu savunarak, "İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş" ifadelerini kullanan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven'in görevine son verildiğini açıkladı.

Takip et

Akit TV'de 13-16 yaş aralığındaki çocuklar için "Süper kadın diye bir ırk var. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş" diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven'e tepkiler çığ gibi büyüdü.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nden yapılan açıklamada Akit TV’deki Derin Kutu programında kız çocuklarıyla ilgili tepki çeken ifadeler kullanan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven'in kurumla ilişiğinin kesildiğini duyurdu. 

Açıklamada "Prof. Dr. Kutluk Özgüven’in, katıldığı televizyon programında, Üniversitemizin felsefesine tamamen zıt ve kabul edilmesi mümkün olmayan açıklamalarından dolayı İstanbul Aydın Üniversitesi ile ilişiği kesilmiştir" ifadeleri kullanıldı. 

12-17 yaşındaki kız çocuklarının doğum yapmasını savunan profesör ne demişti?
Akit TV'de 'kadın-erkek rolleri ve ilişkiler' konusunun tartışıldığı programda, üniversitede öğretim görevlisi olan Prof. Özgüven, canlı yayında çocuk yaşta doğurmayı savunarak 12-17 yaşındaki kız çocuklarının ilk çocuğu doğurmak için ideal yaşta olduğunu ileri sürdü. 12 yaşındaki kız çocuklarının hamile kalmak için en uygun yaşta olduğunu söyleyen Özgüven'i programın sunucusu Sabri Balaman da uyarmadı.

Özgüven şu ifadeleri kullandı:

13 yaşında, hem aklen belli bir noktaya gelmiş, hem vücuden belli bir noktaya gelmiş bir insan sen "10 yıl boyunca çocuk doğurmayacaksın, kadınlığını yaşamayacaksın" diyorsun. Süpermen'i bilmem ama Süper kadın diye bir ırk var. Bu da 13-16 yaş arasında. İstediğiniz doktora sorun en üstün nitelikli insan bu yaşlardakiler... Hadi biraz büyütelim 12-17 olsun; çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel falan. Yani bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş.  

Üniversite hukuki süreç başlattı
Bu konuşmaların yayılması ve tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine İstanbul Aydın Üniversitesi konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Prof.Dr. Kutluk Özgüven kimdir?
1968 doğumlu Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven lisansını 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde , Yüksek Lisansını 1992 yılında Manchester University Bilgisayar Dilbilimi Bölümü'nde, Doktorasını ise 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Elektronik Medya Yönetimi alanında tamamladı. 2015 yılında profesör ünvanı alan Özgüven İstanbul Aydın Üniversitesi'nde görev yapıyor.

SONRAKİ HABER