Ertuğrul Özkök: Ordumuz güçlüdür ÖSO militanlarına ihtiyacı yoktur

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin, "Bu defa ÖSO'culara çok dikkat..." diye uyararak "Hepimiz biliyoruz ki, bizim ordumuz güçlüdür ve orada ÖSO militanlarına ihtiyacı yoktur" yorumunda bulundu.

Takip et

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı’nda ortak hareket edeceği belirtilen Suriye Milli Ordusu’na (eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) dikkat çeken Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök "çok dikkat edilmesi" konusunda uyardı. 

Özkök, "Türkiye Fırat’ın ötesine geçerken ÖSO militanlarını oraya fazla bulaştırmazsa çok iyi yapar. Çünkü daha önceki harekâtlarda, yağmalama olaylarına karışarak Türk ordusunun imajına zarar verdiler" dedi. ÖSO üyelerinin Arapça bantlar takarak dünyaya cihatçı görüntüsü verdiğini, DAEŞ ile doğru düzgün savaşmadığını belirten Özkök,"Nasıl ki YPG bizim için 'terörist'se, ÖSO da Rusya, Suriye ve İran için 'terörist'..." yorumunu yaptı.

Özkök sözlerinin devamında "Hepimiz biliyoruz ki, bizim ordumuz güçlüdür ve orada ÖSO militanlarına ihtiyacı yoktur.Aman ne olur bu defa o ÖSO’culara çok dikkat..."  ifadelerini kullandı. 

ÖSO NEDİR?

Suriye'de barışçıl protestoların silahlı çatışmaya evrilmesiyle, rejim ordusundan ayrılan subaylar Özgür Suriye Ordusu gruplarını oluşturdu.

Muhalif kitleleri korumak için bir araya gelen eski rejim askerleri, "savunma savaşı" odaklı hareket edeceklerini duyurdu.

Yerel savunma güçleri haline gelen bu oluşum daha sonra kendini ÖSO olarak tanımladı.

ÖSO, bir yıldız daha eklediği Suriye bayrağıyla muhalefetin meşru askeri omurgasını oluşturdu ve Mart 2013'te kurulan Suriye Geçici Hükümeti'nin askeri kanadı olarak konumlandı. 2015'e kadar geçen sürede, ülkenin büyük kısmında etkin hale gelen ÖSO, Halep-İdlib, Rakka-Deyrizor-Haseke, Hama-Lazkiye, Humus, Şam-Dera-Kuneytra-Suveyda cephelerinde savaştı.

Rusya ve İran destekli yabancı terörist grupların Beşşar Esed rejimine verdiği destek, ÖSO'nun 2016'ya gelindiğinde tüm cephelerde kuvvet kaybetmesine yol açtı.

ÖSO, Türkiye'nin Ağustos 2016'da başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'yla güç topladı.

Zeytin Dalı Harekatı öncesinde de Halep'in kuzeyinde ÖSO'ya bağlı 30 grup, 30 Aralık 2017'de Milli Ordu adıyla birleşti.

Bu alanın dışında kalan İdlib kökenli 11 grup da 28 Mayıs 2018'de "Ulusal Özgürleştirme Cephesi" adı altında bir araya geldi.

İki oluşum, 4 Ekim'de Milli Ordu adı altında toplanarak, Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığına bağlandı.

Suriye Milli Ordusu (SMO), önceki gün Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna başlatacağı harekatına destek vermek amacıyla tatbikat düzenlemişti. SMO'nun harekatta yer alması bekleniyor.


 

SONRAKİ HABER