Ertuğrul Özkök, Bakan Koca’ya sordu: Hipokrat Yemini’ne ihanet ettiniz mi?

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından her gün açıklanan koronavirüs verilerine ilişkin yapılan değişiklik eleştiri konusu olmuştu. Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü köşe yazısında Bakan Koca ile yaptığı söyleşide "Hipokrat Yemini’ne ihanet ettiniz mi?" diye sordu. Koca'nın cevabı "Topluma karşı sorumluluğum gereği, verdiğim bütün bilgilerin tamamının doğru olduğuna adım gibi eminim" oldu. Koca, Özkök'ün 'Ayasofya' sorusuna ise "özel bir bildirim olmadı." yanıtını verdi.

Takip et

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü köşe yazısında Koca ile yaptığı söyleşinin diğer kısmını yayınladı. Özkök, Koca’ya “Hipokrat Yemini’ne ihanet ettiniz mi” diye sordu ve şu yanıtı aldı:

Topluma karşı sorumluluğum gereği, verdiğim bütün bilgilerin tamamının doğru olduğuna adım gibi eminim. Verdiğim, ısrarla söylüyorum, tabloda verdiğim bütün bilgiler doğru olan bilgiler.

Koca, Özkök'ün "Yanlış bilgi vermediğiniz konusunda kimsenin şüphesi yok da doğru olup da vermediğiniz bilgi var mı?" sorusuna da “Toplumun bilmesi gereken bilgiyi verme noktasında bir sorunumuz yok. Toplumun bilmesi gerek. Ama benim elimde birçok bilgi var. Tonlarca bilgi var. Bu bilgilerin bir kısmı yayın haline geliyor olacak" diyerek yanıt verdi.

Koca, daha önce yaptığı "milli menfaat" açıklamasını da düzeltti:

Orada yanlış anlaşıldım. Benim milli menfaatten kastım, vatandaşımızın sağlığından öte bir şey değil.

"Ayasofya için özel bir bildirim olmadı"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ayasofya'nın açılışının ardından vaka bildirimi gelip gelmediği sorusuna yanıt verdi. Esas en büyük sıçramanın ise bayramda yaşandığını belirterek bayram ve sonrası vakaların tüm Türkiye'ye dağıldığını söyledi.

“Ayasofya’ya özel bir bildirim olmadı. Ayasofya’ya sadece İstanbul’dan değil, birçok bölgeden kişiler geldi. Ama biz esas en büyük sıçramayı bayramda yaşadık. Bayram ve sonrası bütün Türkiye’ye dağıldı.”

Özkök’ten “Kesitsel tarama” açıklaması

Özkök, dünkü söyleşisinde Koca’nın “Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız” dediğini aktarmıştı.

Koca’nın bu ifadesinin bazı yayınlarda farklı şekilde yorumlandığını aktaran Özkök, yazısına “Bir açıklık” başlığıyla şu notu düştü:

Bakan’ın söylediği metinde çok açıktı. “15 Ekim’den itibaren yapılacak kesitsel taramaların test sonuçları, semptomsuz olanlar dahil, bütün sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilecek.” Ben bunu vaka/hasta sayısı ile ilgili yorumlayıp sordum ama o sadece kesitsel taramalarla ilgili olduğunu söyledi. Bunlar metinde açık ama yanlış bir anlamaya yol açmaması için yazma ihtiyacı duydum.

SONRAKİ HABER