Celal Şengör'ün Türkan Saylan yorumuna Ahmet Hakan'dan tepki

Daha önce 12 Eylül'de insanlara dışkı yedirilmesini işkence olarak görmediğini belirten ve sayısız tartışmalı açıklamaya imza atan Celal Şengör'ün bu kez de Türkân Saylan'la ilgili söylediği sözlerle gündemde. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan "Bu tıynette bir adam... Türkan Saylan Hoca’yı göklere çıkarsaydı... İşte o zaman büyük sorun olurdu." diye yazdı.

Takip et

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Prof. Dr. Celal Şengör'ün Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'a yolladığı mektubu bugünkü köşesinde yorumladı. "Yere göğe koymadığımız rahmetli Türkân Saylan, YÖK üyesiyken YÖK'ü yuvarlak lâflarla eleştirmekten başka dişe değer tek bir fikir üretemediydi" diyen Şengör için, "Bu tıynette bir adam Türkan Saylan Hoca’yı göklere çıkarsaydı işte o zaman büyük sorun olurdu" düşüncesini dile getirdi.

Hakan yazısında şunları kaydetti:

Kimseyi öldürmedikleri halde idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşları...

Deniz Gezmiş’i yorumlarken...

Şöyle demiş biridir Celal Şengör:

“Deniz Gezmiş gibi bir eşkıyaya kahraman denildiğini gördüm. Yuh be!”

Söz Erdal İnönü’ye gelince...

Şöyle demiş biridir Celal Şengör:

“Erdal İnönü çok kötüydü. Fizik profesörü olmuş birinin fizikte hiçbir şey yapmamış olması... Yaptığı işle ilgili hiçbir şey anlamamış demektir bu adam.”

Söz Ecevit’e gelince...

Şöyle demiş biridir Celal Şengör:

“Ecevit bayağı cahil bir adamdı. Ecevit kilovat ile vat arasındaki farkı dahi bilmeyen bir zırcahildi.”

Bunları demiş, diyebilmiş bir adamın... Türkan Saylan Hoca hakkında abuk sabuk şeyler söylemesi, bir sorun teşkil etmez.

Bu tıynette bir adam... Türkan Saylan Hoca’yı göklere çıkarsaydı... İşte o zaman büyük sorun olurdu."

Hakan yazısına, "Celal Şengör’ün bu sözlerinin tümü, herkesin olduğu gibi benim de hatırımda. T24’te Talat Kırış, tümünü derleyip toplamış. Ben de oradan aldım. Emeğe saygısızlık olmasın diye belirtiyorum." notunu ekledi. 

SONRAKİ HABER