Ahmet Hakan: Eğer bu protestolar amacından saparsa Erdoğan’ın işine yarayacaktır

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, Boğaziçi Üniversitesi’ne üniversite dışından rektör atanmasına yönelik protestolara ilişkin "amacının dışına çıkması" durumunda bunun en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yarayacağını iddia etti.

F5HABER F5HABER

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu'ya yönelik protestoları yorumladı. Hakan eylemlerin “amacından sapması” halinde bu durumun Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “işine yarayacağını” söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan eylemlere ilişkin yorumlarda bulunan Hakan şu görüşlerini dile getirdi:

Eğer bu protestolar... Amacından saparsa... Tadında bırakılmazsa... Bir büyük kargaşaya dönüşürse... İllegal örgütlerin katılımına açık hale gelirse... Üniversitenin dışına taşarsa... Barışçıl yönünü kaybederse... Polisle çatışma noktasına varırsa... Siyasallaşırsa... Kültürel olarak ayrışır ve yabancılaşırsa... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işine yarayacaktır.

Şimdi diyeceksiniz ki: Ne yapılsa Erdoğan’ın işine yarıyor? Ne yapılacak da Erdoğan’ın işine yaramayacak?

 Onu da söyleyeyim: AK Parti seçmeni tedirgin edilip bloklaşmasına yardımcı olunmazsa... Geniş halk kesimlerinin itidal arayışına karşılık verecek tutum alınırsa... Amaçtan sapılarak, mesele “iktidar” meselesi haline getirilmezse... İktidarın bu tür yollarla gönderilmesinin imkânsızlığı fark edilirse... Değerler üzerinden çatışmalar bir tarafa bırakılırsa... Muhalefet partileri akıllarını başlarına toplayıp etkili stratejiler bulursa... Sadece Boğaziçi işi değil, her iş muhalefete yarar.

SONRAKİ HABER