Abdulkadir Selvi'den Davutoğlu iddiası: Tabelayı Babacan'dan önce asmayı hedefliyor

AK Parti'den koparak parti kurmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın çalışmaları tam gaz sürüyor. İlk mülakatlar verildi, şimdi sıra teşkilatlanmada. Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi; Davutoğlu ve arkadaşlarının bütün enerjilerini yeni partiye verip Ali Babacan’dan önce tabelayı asmayı hedeflediklerini öne sürdü. 

Takip et

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin yeni parti kurma çalışmalarına ilişkin kulis bilgileri paylaştı. Selvi "Gül-Babacan partisinin aralık ayında, Davutoğlu’nun partisinin ise kasım ayında kurulacağı söyleniyor " diye yazdı. "Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç süreci 1 hafta kalmadan tamamlanacak." diyen Selvi, Davutoğlu'nun Babacan’dan önce tabelayı asmayı hedeflediğini iddia etti.

 Selvi, AK Parti'den kesin ihracı istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı’ya tebligatların ulaştığını ve bu dört isim dün (10 Eylül) bir araya gelerek bir değerlendirme yaptıklarını yazdı.

Selvi, "Yeni partiler ne zaman kurulacak, Erdoğan’ın hamlesi ne olacak?" başlığıyla bugün yayımlanan yazısında ihraç tebligatlarının ulaşmasının ardından Davutoğlu ve ekibinin birkaç seçenek üzerinde durduğunu belirterek "'Hem yazılı hem sözlü savunma yapalım', 'Manifesto ya da dörtlü takrir gibi bir metin hazırlayalım', 'Davutoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna açıklama yapsın' görüşleri arasından bugün birini tercih edecekler." ifadelerini kullandı.

"İHRAÇ SÜRECİ 1 HAFTA KALMADAN TAMAMLANACAK"

İhraç talebiyle disipline sevk kararının alınmasına neden olan açıklamaların, basın yoluyla yapıldığı için AK Parti tüzüğünün 119. maddesine göre 1 hafta içinde savunmaların yapılıp kararın açıklanması gerektiğine dikkat çeken Selvi "Ancak görünen o ki Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç süreci 1 hafta kalmadan tamamlanacak" dedi.

"BABACAN'DAN ÖNCE TABELAYI ASMAYI HEDEFLİYORLAR"

Selvi bu durumda Davutoğlu ve arkadaşlarının ne yapacağına dair şunları yazdı:

"Bütün enerjilerini yeni partiye verip Ali Babacan’dan önce tabelayı asmayı hedefliyorlar. Ali Babacan, 2020’ye kalmadan parti kuracaklarını deklare etti. Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin aralık ayında, Davutoğlu’nun partisinin ise kasım ayında kurulacağı söyleniyor."

SONRAKİ HABER