Abdulkadir Selvi'den bomba kulis: Ayhan Bilgen HDP’den kopuyor, yeni bir hareket başlatacak

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, tutuklu bulunan eski Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in HDP’den kopacağını öne sürdü. HDP’lilerle Bilgen arasında sert tartışmalar yaşandığını savunan Selvi, Bilgen'in kararında ısrarcı olduğu ve geri adım atmadığını yazdı. Bilgen tutuklandıktan sonra partisine ağır eleştirilerde bulunmuştu.

F5HABER F5HABER

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kobani soruşturması sonrası tutuklanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Selvi'ye göre; Ayhan Bilgen HDP’den kopup yeni bir hareket başlatacak.

Selvi Ayhan Bilgen hakkında bugünkü köşesinde şunları yazdı:

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklandığında “tersine Türkiyelileşme” başlığı altında HDP’ye esaslı eleştiriler yöneltmişti. Ayhan Bilgen’i önce muhafazakâr bir insan hakları örgütü olan Mazlum-Der Genel Başkanı olarak tanıdık. Bilgen, Mazlum-Der’den sonra siyasete HDP’de devam etti. Tabii Ayhan Bilgen’in bu tercihi eski mahallesinde tepkilere neden oldu. HDP’de ise muhafazakâr kesime açılım olarak görüldü. Ama Ayhan Bilgen’i hep tartışan, sorgulayan biri olarak gördüm. Bilgen, Kobani soruşturması kapsamında tutuklandığında Türkiyelileşme, Kürtler dışındaki farklı kesimlere açılma amacıyla yola çıkan HDP’nin, “tersine Türkiyelileşme” yaşadığını gündeme getirdi. Bu sorgulama Ayhan Bilgen’in HDP’den fikri olarak bir kopuş yaşadığının işaretiydi.

HDP ile Bilgen arasında sert tartışmalar yaşandığını iddia eden Selvi, şöyle yazdı:

Ayhan Bilgen’in mesajları HDP tarafından da benzer şekilde değerlendirilmiş olmalı ki, cezaevinde 3 kez ziyaret etmişler. HDP’lilerle Bilgen arasında sert tartışmalar yaşanmış. Ancak Ayhan Bilgen geri adım atmamış. Gelinen noktada ise Ayhan Bilgen, kucağında bir yığın hayal kırıklığı ile HDP’den kopuyor.

Peki HDP’den kopan Altan Tan’la birlikte Ayhan Bilgen yeni bir parti kurma çalışmasına girer mi? O kadarını bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa, o da Ayhan Bilgen’in HDP’den kopup yeni bir hareket başlatacağı yönünde.

SONRAKİ HABER