Abdulkadir Selvi: İktidarın belirlenmiş bir kur hedefi yok

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, hükümetin “yeni ekonomi politikası” hakkında yazdı. Selvi, iktidarın yeni politikası için “Düşük faiz, makul yükseklikte bir kur politikası olarak adlandırabiliriz” dedi.

F5HABER F5HABER
Abdulkadir Selvi: İktidarın belirlenmiş bir kur hedefi yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü Kabine Toplantısı sonrasında ekonomideki gelişmeler başta olmak üzere gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunmuş  "yüksek faiz-düşük kur" politikasından geçmişte sonuç alınamadığını belirterek "Ne yaptığımızı biliyoruz" demişti. 

Bu açıklamalardan sonra Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında hükümetin “yeni ekonomi politikası” hakkında yazdı.

Selvi, şu ifadeleri kullandı:

1) İktidarın belirlenmiş bir kur hedefi yok.

2) Dalgalı kur rejimi var. O nedenle doların, ekonominin dengeleri içinde bir yere oturması hedefleniyor.

3) Doların düşmesi için Merkez Bankası rezervleri kullanılmıyor. Piyasaya dolar sürülmüyor.

4) Makul yükseklikteki kurla ihracatı ve ihracatçıyı destekleme önceleniyor.

5) Büyüme öncelikli bir ekonomi yönetimi tercih ediliyor. O nedenle yukarıda verdiğim düşük faiz, yüksek kur denklemine bir ek yapmam gerekiyor. O da yüksek büyüme. Yüksek büyümenin aynı zamanda istihdamı da artıracağı düşünülüyor.

6) Bir üçgenden söz edebiliriz. Düşük faiz, makul yükseklikte bir kur ve büyüme.
Bu yeni politikanın vatandaşa şu an için olumlu yansımadığını belirten Selvi, şu ifadeleri kullandı:

Çünkü fiyat artışları nedeniyle dar ve sabit gelir sahipleri sıkıntı yaşıyor. Zaten geçinmekte zorlanan kesimler, 2021 yılının mayıs ayından itibaren artan fiyatlar nedeniyle geçim sıkıntısı yaşıyor. Piyasa ise dövizdeki dalgalanma nedeniyle çölde kum fırtınasına yakalanmış kafileler gibi yönünü bulmakta zorlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce kendisini ziyaret eden iş konseyi üyelerine, halkın 2022’nin ikinci yarısından itibaren ekonomideki rahatlamayı hissedeceğini söylemişti.

 

SONRAKİ HABER