Abdulkadir Selvi: Erdoğan, Millet İttifakı’nı parçalamayı hedefliyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nı parçalamayı hedeflediğini yazdı.

Takip et

Selvi, bugünkü köşe yazısında liderlerin 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminin normal zamanda yapılacağını söylemesine rağmen erken seçime karşılık da hazırlık yaptığını belirterek şunları söyledi:

Çünkü yeni bir siyasi gerçek var. O da ittifaklar sistemi. İttifaklar sayesinde seçimler artık yüzde onlarla, on beşlerle değil; bindelik oranlarla kazanılıyor ya da kaybediliyor. 31 Mart İstanbul seçimlerinde olduğu gibi.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin yeni parti kurmasıyla siyasetteki dengelerin değişeceğine işaret eden Selvi, şöyle devam etti:

2023’te Cumhurbaşkanlığı hesapları buna göre yapılıyor. O nedenle 2023’e giderken ittifaklar üzerinden Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında müthiş bir satranç oynanıyor. Kılıçdaroğlu, millet ittifakını bir arada tutmaya çalışıyor. İkinci adım olarak millet ittifakını Ali Babacan ve Abdullah Gül partisi ve Davutoğlu ile genişletmeyi amaçlıyor. İki lider arasında ittifaklar konusunda kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Erdoğan, öncelikle millet ittifakını parçalamayı hedefliyor. Erdoğan, “Adı millet ittifakı ama milletten nasibini alamamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli” demişti. Erdoğan, İYİ Parti’nin millet ittifakından ayrılmasını, CHP ile HDP’nin bir arada kalmasını amaçlıyor. Resepsiyonlarda Erdoğan ile Akşener arasında daha sıcak diyaloglar yaşanıyor. Önceden yan yana gelmezlerdi. Gelseler de buz gibi bir hava olurdu. Şimdilik sadece diyalog kanallarını açık tutan bir zemin oluşmuş durumda. Yoksa AK Parti ile İYİ Parti arasında ileride bir işbirliğine dönüşebilecek bir hava oluşmuş değil. Ayrıca İYİ Parti konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavrı önemli olacak.

SONRAKİ HABER