Marmaris'te orman yangını: Rüzgarın etkisiyle yeniden şiddetlendi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisi ile büyüyen orman yangınına müdahale sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'te helikopterle inceleme yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını açıkladı.

Marmaris'te orman yangını: Rüzgarın etkisiyle yeniden şiddetlendi - Sayfa 1

Marmaris’in Amazon Koyu’nda kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda saat dün akşam 20.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılırken alevler Otluk Koyu istikametine hızla ilerledi. Ekiplerin söndürme çalışmaları yoğun şekilde devam ederken, yangının 3 ayrı noktada aynı zamanda çıktığı, bu durumun da sabotaj ihtimalini artırdığı öne sürüldü. Dün akşam saatlerinde başlayan yangın henüz söndürülemedi. İşte Marmaris yangınındaki gelişmeler...

122
Marmaris'te orman yangını: Rüzgarın etkisiyle yeniden şiddetlendi - Sayfa 2

Bakan Kirişçi, "Şu anda 27 helikopter, 14 uçak ile toplamda 41 hava aracı yangına müdahale ediyor." dedi. Havadaki ısınma ve artan rüzgar nedeniyle yangının yeniden alevlendiğini ifade eden Bakan Kirişci, "51 haneden 151 kişi tahliye edildi." dedi.

Bakan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Personellerimizle ilk müdahalemizi gerçekleştirdik. Dünkü şartlarla bu sabaha kadar devam eden şartlar stabildi. Saat 11 sularında bir açıklamada bulunarak, "Bu an itibarıyla bizim yangın konusunda neredeyse soğutma moduna geldik. Havadan yaptığımız incelemeler böyle bir izlenim oluşturdu" dedik. Fakat akabinde de rüzgar ve hava sıcaklığının artmaması temennisinde bulunduk. Maalesef endişemiz gerçek oldu. Spot patlama adını verdiğimiz yangının yeniden harlanmasına neden oldu. Bu belki 1-2 lokasyonla sınırlı kaldı ama. Sabahleyin 20 helikopter 14 tane de uçağımız vardı. Bunlara ilave olarak jandarma ve kara kuvvetlerinin helikopter desteğiyle 27 h 14 uçak toplamda 41'e ulaşmış oldu.

222
Marmaris'te orman yangını: Rüzgarın etkisiyle yeniden şiddetlendi - Sayfa 3

Buraya gelen insanların önemli bir kısmı teknik personel. Bunların bin 100 kadarı orman genel müdürlüğümüzün kendi personeli. sahada 2 bin 600 civarında personel çalışıyor.

Saat 11'den sonraki sıcaklık artışı olmasaydı, şu an kontrol altına almış ve soğutma işlemlerini yapıyorduk. Kontrolsüzlük yok, kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisinin arasında bir durum söz konusu. 51 haneden 151 kişi tahliye edildi."

322
Marmaris'te orman yangını: Rüzgarın etkisiyle yeniden şiddetlendi - Sayfa 4

YANGIN KRİZ MERKEZİ TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILIYOR

Marmaris yangınının yönetildiği kriz merkezini, yaklaşan alevler nedeniyle tedbir amacıyla boşaltma işlemi başlatıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş makineleri, araçlar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya başlandı.

422