Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu; geçen yıla oranla 2 kat arttı

Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu yaşanıyor. Bu yıl bir hafta içinde 747 ton 651 kilogram hamsi avlandı. Bu rakam geçen yıl 416 ton 756 kilogramdı. Hamside 2 kat artış görülürken geçmiş dönemde 130 ton 277 kilogram olan palamudun bu sene hiç olmaması dikkat çekti.

Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu; geçen yıla oranla 2 kat arttı - Sayfa 1

1 HAFTADA 747 TON  651 KİLOGRAM HAMSİ AVLANDI 

Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek Marmara Denizi'ne açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki,İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş. (İSYÖN) tarafından işletmeciliği yapılan Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde, balıkçı tekneleri yoğunluk oluşturdu. Teknelerden kasa kasa indirilen hamsiler, yüzleri güldürdü. 

115
Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu; geçen yıla oranla 2 kat arttı - Sayfa 2

Marmara Denizi'nden 1 haftada 747 ton 651 kilogram hamsi avlandı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 416 ton 756 kilogram olarak kayıtlara geçmişti.  Bu yıl geçen yıla göre 330 ton 895 kilogram, yaklaşık 2 katı hamsi yoğunluğu görüldü. Hamsiyi, sardalya, çipura, torik, mırlan ve istavrit takip etti. İBB Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde 1 haftada bin 173 ton balık satışı gerçekleştirildi. 

215
Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu; geçen yıla oranla 2 kat arttı - Sayfa 3

GEÇEN YIL 130 TON OLAN PALAMUT BU YIL HİÇ YOK

Geçen yıl aynı dönemde palamut 130 ton 277 kilogramken bu sene hiç olmaması dikkat çekti. Limana yaklaşan gemilerden balıkları alan satıcılar, balık kasalarını araçlarına yükleyerek halden ayrıldı. 

315
Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu; geçen yıla oranla 2 kat arttı - Sayfa 4

"BU SENE HAMSİDE MARMARA DENİZİ'NDE BOLLUK VAR"

İBB İSYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa, "Bu sene hamside Marmara Denizi'nde bolluk var.  Bu zaten beklediğimiz bir gelişmeydi.  Gelen ürünün yaklaşık yüzde 70'ini hamsi oluşturuyor. Geçen yıl bu rakamlar daha düşüktü. Şu andakinin yüzde 50'sine yakın daha az bir miktarda balık gelmişti. Geçen yılın başat balığı palamuttu. Bu yıl palamut beklemiyoruz ve ilk göstergede de palamudun olmayacağını doğrular nitelikte. 

415