Küllerinden doğan "Beytürrahman Camisi"

Küllerinden doğan Beytürrahman Camisi 1.resim

Endonezya'nın Açe eyaletinde yıllara meydan okuyan "Beytürrahman Camisi", Endonezyalı Müslümanlar tarafından eyaletin "kalesi" olarak kabul ediliyor.Açe Sultanı İskender tarafından 1612 yılında ahşaptan inşa edilen Beytürrahman Camisi, ilginç hikayesiyle dikkati çekiyor.

1 14
Küllerinden doğan Beytürrahman Camisi 2.resim

Caminin 1873'te Açe'yi işgal etmek için saldırı düzenleyen Hollandalı askerler tarafından yakılmasına rağmen Açeli Müslümanların direnişi, bölgede İslamiyet'in üstünlüğünün hissedilmesinde dönüm noktası olarak gösteriliyor. Beytürrahman Camisi Baş İmamı Azman İsmail, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İmamlığını yaptığım bu cami, tarihten günümüze Açe eyaletinin kalesi olmuştur. Cami inşa edildiğinden bu yana hep sömürgecilerin saldırısına uğramış ancak Açeli Müslümanların direnişiyle tekrar inşa edilmiştir." ifadelerini kullandı.

2 14
Küllerinden doğan Beytürrahman Camisi 3.resim

Hollandalı sömürgecilerin camiyi bölgenin kalesi olarak görüldüğü için yaktığını belirten İsmail, "Beytürrahman Camisi, ilk inşa edildiğinde ahşaptan yapılmıştı. 1873'te Açe'ye giren Hollandalı sömürgeciler, komutanları Khohler'in emri doğrultusunda camiyi yaktı. Bunu kabul edemeyen Açeli Müslümanların direnişi sonucu Khohler caminin avlusunda öldürüldü." diye konuştu.

3 14
Küllerinden doğan Beytürrahman Camisi 4.resim

Açeli Müslümanların direnişinin sömürgeci yönetime geri adım attırdığını belirten İsmail, sözlerini şöyle sürdürdü: "Caminin yakılmasına sebep olan sömürgeci komutan Khohler'in öldürülmesi, Hollanda yönetiminin, İslami değerlere saygılı olmaları gerektiğini anlamasını sağladı. Dönemin Hollanda yönetimi, Müslümanların öfkesini dindirmek için caminin tekrar inşa edilmesi sözü verdi ve caminin betondan ilk temeli 1879'da atıldı."

4 14