Kredili ev ve araba alacaklar dikkat!

Konut ve araç kredileri ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Bankalar harekete geçti. Kredi faiz oranları değişti. Peki ihtiyaç, konut ve araç kredilerinde son durum ne? İşte detaylar...

Kredili ev ve araba alacaklar dikkat! - Sayfa 1

Merkez Bankası'nın üst üste yaptığı hamleler sonrası kredi faizleri değişti. Yüzde 30'larda bulunan ihtiyaç kredisi faizi yüzde 60'a çıkarıldı. Bu süreçte taşıt kredisi faizi yüzde 20'lerden yüzde 46'ya, konut kredisi faizi yüzde 16'dan yüzde 38'e, ticari kredi faizi ise yüzde 14'ten yüzde 40'a çıktı.
 

115
Kredili ev ve araba alacaklar dikkat! - Sayfa 2

Yeni ekonomi yönetimi faizi yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarırken, bu hamleler kredi faizlerine de yansıdı. İhtiyaç, taşıt, konut ve ticari kredilerde faizler 2 katına çıktı.
 
 

215
Kredili ev ve araba alacaklar dikkat! - Sayfa 3

4 AYDA 2 KATINA ÇIKTI 
Bankalarda ortalama ihtiyaç kredisi faizleri geçen hafta yaklaşık 7 puan daha artarak yüzde 59,71'e ulaştı. İhtiyaç kredisi faizlerinde iki haftalık yükseliş 13 puanı aştı. Böylece seçim öncesi yüzde 30'larda bulunan ihtiyaç kredisi faizleri, dört ayda iki katına çıkmış oldu.

315
Kredili ev ve araba alacaklar dikkat! - Sayfa 4

TAŞIT KREDİSİNDE FAİZ YÜZDE 46 
Milliyet'te yer alan habere göre; Geçen hafta ortalama taşıt kredisi faizleri de yaklaşık 10 puanlık yükselişle yüzde 46,46'ya çıktı. Seçim öncesi yüzde 20 seviyelerinde bulunan taşıt kredilerinde faiz 2 kattan fazla artmış oldu.

415