Koronavirüse karşı bağışıklık 8 aya yakın sürüyor

ABD’de yapılan araştırma, koronavirüs hastalığına geçiren ve iyileşen hastaların vücutlarında 8 aya kadar virüse karşı bağışıklık olduğunu tespit etti. Araştırmaya göre, koronavirüse karşı bağışıklık, kişileri 10 yıla kadar ağır enfeksiyonlardan koruyabilir.

Azalan antikor seviyelerine ilişkin raporlar, koronavirüse karşı bağışıklığın birkaç ay içinde kaybolabileceği ve tekrar yakalanılabileceği endişesi yaratmıştı.

Ancak ABD'de La Jolla İmmünoloji Enstitüsü’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre, koronavirüse yakalandıktan sekiz ay sonra, virüsle savaşmak için yeterli bağışıklık hücresi olduğu ortaya çıktı.

New York Times'a konuşan La Jolla İmmünoloji Enstitüsü'nden virolog Shane Crotty, "Bu bağışıklık hücresi miktarı, insanların ağır hastalığa yakalanmasını on yıla kadar önleyecektir" dedi.
 
 

Araştırma için Covid-19 geçirmiş 19-81 yaş arası 185 kişi ile bir çalışma gerçekleştirildi. Araştırmada hastaların çoğunun hastaneye yatmayı gerektirmeyen hafif semptomları vardı. 185 kişiden düzenli kan örneği alındı ve incelendi.