Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden koronavirüs aşısı tarihi öngörüsü

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Aşı için öngörülen süre 2022 gibi duruyor. Biz tabi inşallah o dönemlere kalmayız." dedi.

Kayseri Ticaret Odası Olağan Meclis Toplantısı’na katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’deki ilk yeni tip corona virüs (Kovid-19) vakasının 11 Mart’ta İstanbul’da bir hastada görüldüğünü anımsattı. Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirlerle Kovid-19’un yayılma hızının kontrol altına alındığını ancak bireysel sorumsuzluklar nedeniyle virüsün birçok kişiye bulaşabildiğini belirten Çelik, testi pozitif çıkan kişinin bir mahalledeki nişan törenine katılması sonrası virüsün yayılmasını örnek gösterdi.

 
 
 

Çelik, cenazeye gidip virüs bulaşan insan sayısının da fazla olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışmada, Kayseri’de Kovid-19 virüsü tespit edilenlerin nüfusun binde 8’i olduğu bilgisini veren Çelik, bunun kentin iyi korunduğunu gösterdiğini belirtti.

Salgına ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nün geç refleks verdiğini belirten Çelik, tıp bilimini yönlendiren bazı ilaç firmalarının açıklamalarına da temkinli olduklarını kaydetti. Kovid-19 salgınında sadece yaşlıların değil, genç yaşta ölümlerin de görüldüğüne işaret eden Çelik, özellikle kalp, diyabet hastalığı ve aşırı kilolu kişilerin risk altında olduğunu vurguladı.

Salgının bundan sonraki seyrine ilişkin tecrübelerini de paylaşan Prof. Dr. İlhami Çelik, şöyle konuştu: "Pandeminin bitmesiyle ilgili önümüzde kanıta dair herhangi bir şey yok. Bu devam edecek gözüküyor. Benim öngörüm, bunun yazın azalacağı şeklindeydi. ’Azaldı mı?’ Bana göre, evet.