» » KADINLAR ALEMİ »

Bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız?

Ev de ya da iş yerinde muhakkak zaman geçiriyorsunuz.

Bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız?

Özellikle çalışan bir kadınsanız günde minimum 2-3 saat bilgisayar başındasınız demektir. Çalışırken fark etmezsiniz ancak işiniz bitip de ayağa kalktığınızda belinizde veya sırtınızda ağrılar ve tutulmalar hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bilgisayar başında nasıl oturacağınızı bilmemenizden kaynaklanır.

Bilgisayar karşısında otururken dikkat edilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bilgisayar masasında otururken muhakkak dik oturmalı ve yüksekliği ayarlanabilir, sırt ve bele uygun, esnek ve ergonomik bir koltuk tercih edilmelidir. Bilgisayar masasının yüksekliği de yaklaşık olarak 65- 70 cm arasında olmalıdır. Bu sayede bilgisayar başında otururken hem sırt hem de boyun ve bel bölgesindeki omurgaları korumuş oluruz. Bilgisayar başında kollarımız yatay ve biraz yukarı da olmalıdır. Dizlerinde 90 veya 110 derece açıda olması bilgisayar kullanırken bel bölgesinin rahatlamasını sağlar.

 Bilgisayar kullanırken sadece bel ve boyun sağlığımızı değil göz sağlığımızı da düşünmeliyiz. Sürekli bilgisayar kullanıyor iseniz muhakkak bir göz muayenesinden geçmelisiniz.  Görme bozukluğunuz var ise mutlaka tedavi olmalısınız. Bilgisayar ekranına 40-45 cm uzaklıkta oturmalısınız. Işık yansımalarını ve parlamalarını önlemelisiniz.  Bilgisayar ekranının üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Ofis içerisinde bilgisayar ekranına ışık dik açıyla gelmemelidir. Ve gözlerinizi 15- 20 dakika arayla dinlendirmelisiniz. Bunların yanı sıra saat başı ara vererek ofisi havalandırmalı ve ufak tefek egzersizler yapmalısınız.

Kaynak: Kadinlaralemi.com

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.kadinlaralemi.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında KADINLAR ALEMİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat