» » DHA »

İzmir'de Gümrük Müdürü Ve Rüşvet Zanlıları Adliyede

İzmir'de Gümrük Müdürü Ve Rüşvet Zanlıları Adliyede

İZMİR’de rüşvet karşılığında uygunsuz malların gümrükten geçişini sağladıkları, sahte evrak düzenledikleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin de bulunduğu 12 kişi, adliyeye sevkedildi. N.B.’nin ifadesinde, teknik takibe de takılan bu işlemler karşılığında bazı otel ve masaj salonlarında kadınlarla birlikte olduğu iddialarını kabul etmedi.

Gümrük müdürlüğündeki bazı görevlilerin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya yazdıkları mektubun ardından başlayan ve 2.5 yıl süren soruşturmada, Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B., aynı birimde müdür yardımcısı olan H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde Şube Müdürü M.Ö., aynı müdürlükte memur olan Z.E., gümrük müşavirliği firması sahibi AK Parti İl Yöneticisi N.S.B., İ.Ç., gümrük müşavirliği çalışanları T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı. Polisin teknik ve fiziki takiplerinde zanlılardan, Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin, rüşvete karşılık sık sık İzmir’in Çankaya semtindeki lüks masaj salonunda ve Ankara’daki 5 yıldızlı lüks otellerde kadınlarla aşk geceleri düzenlediği ileri sürüldü. Beyannamesiz ve mühürleri sökülmüş olan ürünleri yurda sokan şebeke elemanlarının, Bosna Hersek’ten getirilen 20 ton küflü cevize de, numuneleri değiştirerek sağlıklı raporu verdikleri ortaya çıktı. Gümrük çalışanlarının, göz yumdukları usulsüzlükler karşılığında, cep telefonu, ortopedik ayakkabı gibi rüşvetler aldıkları öne sürüldü. Yine zanlıların söküm için gelen gemilerin kısa sürede karaya çıkartılması için de maddi menfaat sağladıkları bu paraları da polis takibinden kurtulmak için boş arazide paylaştıkları da saptandı.

KADINLARLA BİRLİKTE OLMADIM

Gümrük Muhafaza Baş Müdürü N.B.’nin ifadesinde suçlamaları kabul etmediği, ayrıca teknik takibe de takılan masaj salonu ve otele gittiğini ancak buralarda kadınlarla birlikte olmadığını söylediği öğrenildi. Verdiği uygunluk belgesi sonrasında rüşvet olarak cep telefonunu aldığı sırada polisin görüntülü olarak kayıt ettiği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde memur olan Z.E. de, böyle bir alışveriş içerisine girmediğini ileri sürdü. Gözaltında bulunan 12 zanlı, işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

TY(İÖ/AAA)(FOTOĞRAFLI)

N.B. (Nazım Bütün)

N.S.B. (Nuh Sefa Bingöl)

(DHA - Taylan YILDIRIM - Osman GİRGİN)

Haberin Alındığı Kaynak» Doğan Haber Ajansı
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DHA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.