İstifa eden kıdem tazminatı alabilir mi? Evlendikten sonra istifa eden kadınların kıdem tazminatı hakkı var mı?

Kıdem tazminatı almak için işten çıkarılmak gerekmiyor. Bazı durumlarda istifa halinde de kıdem tazminatı ödeniyor.

Normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi, haklı bir gerekçesi yoksa kıdem tazminatı alamaz. Ancak bazı şartları taşıyan işçi kıdem tazminatını alabiliyor. Evlenen kadınlar 1 yıl içinde istifa ederlerse tazminatlarını alıyorlar. Üstelik eski eşiyle evlenen de tazminat alıyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, kadınların tazminatlarını alma yollarını yazdı.

115

Mevcut yasalarımıza göre kıdem tazminatı almak için haksız ya da sebepsiz olarak işten çıkartılmak, veyahut da haklı bir sebeple istifa etmek yani haklı fesih gerekiyor.
 

215

Ancak çalışanların kendi istekleriyle ayrılıp tazminat kazandıkları durumlar da var. Erkeklerin askere gitmeleri, emeklilik için ayrılmaları gibi... Söz konusu avantajlardan biri de evlenen kadınlar için geçerli.

 

 
 

315

NOTER KANALIYLA GÖNDERİN
Bir kadın çalışan evlendikten sonraki bir yıl içinde işyerinden ayrılıp birikmiş kıdem tazminatını alabilir. Kıdem tazminatının genel şartı olan en az 1 yıl çalışmış olmak da gerekiyor tabi. Bu haktan yararlanmak için öncelikle işverene yazılı olarak müracaat etmeniz gerekiyor.

 
 

415