İşte stres düşmanı kokular!

İşte stres düşmanı kokular! 1.resim

Oda kokuları ev dekorasyonunun yanı sıra gündelik hayatın da bir parçası. Stresinizi alacak ve sizi rahatlatacak oda kokuları sayesinde evinizde çok daha keyifli anlar geçirmeniz mümkün. Sayısız ürün arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken iki temel husus, hangi kokunun size uygun olduğu ve onu hangi odada nasıl kullanacağınız.

1 8
İşte stres düşmanı kokular! 2.resim

Stres alan kokuların başında, yüzyıllardır bu unvana sahip olan lavanta gelir. Kokusu sinir sistemini yavaşlatabilir ve sizi rahatlatabilir. Bundan dolayı kaliteli uyku için de sıklıkla kullanılır ve yatak odaları için idealdir.


2 8
İşte stres düşmanı kokular! 3.resim

Vanilya kokusu da kuvvetli bir gevşeticidir. Kalp atışlarını düzenler ve kan basıncınızı dengeler. Ayrıca, dondurma, kek, çikolata gibi yiyeceklerin malzemelerinden biri olduğu için bilinçaltınızda bir zevk hissi uyandırır. Narin, beyaz taç yapraklarıyla yasemin, bulunduğu ortamı güzelleştiren bir çiçektir. Kokusu da aynı şekilde bulunduğu odaların havasını değiştirir. Bu koku da uyku kalitesini olumlu yönde etkiler, hatta lavantadan daha etkilidir.

3 8
İşte stres düşmanı kokular! 4.resim

Filipinlerden evlerinize konuk olan ylang-ylang, çiçeklerin çiçeği veya kokuların kokusu olarak da anılır. Endonezya’da bu kokunun korku, öfke ve kıskaçlığı ortadan kaldırdığına inanılır. Ylang-ylangın yoğun şekilde tatlı, çiçeksi ve baharatlı kokusu sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Eski çağlardan beri kullanılan sandal ağacı, sinir sistemindeki yatıştırıcı etkisiyle bilinir. Kokusu insan feromonlarına yakın olduğu için afrodizyak olarak da kullanılır. Mandalina, yasemin, gül ve leylak da stresinizi alacak oda kokuları arasında sayılabilir.

4 8