İstanbul'da 1 kişi günde 1,1 kilogram atık üretiliyor

İstanbul'da bir günde 18 bin ton evsel atık üretiliyor. Bunun 12 bin tonu Avrupa Yakası'nda, 6 bin tonu Anadolu yakasında. Kişi başına günlük atık üretimi ise 1,1 kilogram.Atıklar, geri kazanım tesisinde doğaya, ekonomiye ve sanayiye geri kazandırılıyor. DHA ekibi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesi, evsel atıkların bir günlük sürecini, tesisi ve çalışmalarını yerinde görüntüledi.

İstanbul genelinde ilçe belediyelerince toplanan günlük evsel katı atıklar 8 katı atık aktarma istasyonunda, daha büyük araçlara aktarılıyor. Atıklar daha sonra İBB'ye geri kazanım tesislerine gönderiliyor. O tesislerden biri de Kemerburgaz'daki İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi  (İSTAÇ) Geri Kazanım ve Kompost tesisi. Tesise bir günde 80 araçla, 500 ton evsel atık geliyor. Atıklar sırasıyla çöp kabul alanına oradan da mekanik ayrışım ünitesine geçiyor. İkiye ayrılan atıklar fermantasyon ünitesine gönderiliyor. Diğerleri ise elle ayrıştırma ünitesinde 65 kişilik bir ekiple ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılıyor. Atıklardan üretilen organik gübre, İstanbul'da park ve bahçelerin iyileştirilmesinde kullanılıyor. Geri kazanılamayan evsel nitelikli katı atıklar ise düzenli depolama sahalarında hava, toprak, su ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde inşa ve işletme faaliyetlerinde kullanılıyor.  

115

İSTAÇ Genel Müdürü Aslan Değirmenci, “İstanbul'da oluşan atığın etinden sütünden her şeyinden faydalanmaya, hem doğayı korumaya hem de ekonomiye ham madde üretmeye, enerji sektörüne destek oluyoruz" dedi. 

215

“DÖRT KİŞİLİK BİR AİLE HER GÜN YAKLAŞIK 4.4 KİLOGRAM ATIK ÜRETİYOR"

“İstanbul'da şu anda kişi başına günlük 1,1 kilogram atık üretiliyor" diyen Aslan Değirmenci, “Her hane halkı 1,1 kilogram. Yani dört kişilik bir aile her gün yaklaşık 4.4 kilogram atık üretiyor. Biz o evsel atığın tamamını bir şekilde doğaya veya ekonomiye, sanayiye geri kazandırmak için çaba sarf ediyoruz. Ve bu işlem burada her gün tekrarlanıyor. 

315

Biz İstanbul'da günde yaklaşık 18 bin ton evsel atığı işliyoruz. Bu 18 bin ton evsel atıktan şu anda faal olan üç tane metan gazından elektrik üreten var. Bunların toplam yaklaşık saatte 75 - 80 megavat elektrik üretiyorlar ki bu 350 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor olmak demek. Yaklaşık yüzde 1,5 - 2 civarı geri kazanım malzemesi bu da yaklaşık yılda 4 bin ton plastiği, kağıdı, teneke ambalajı geri kazanıyoruz demek. Bunların hepsi ekonomiye ve doğaya katkı anlamına geliyor" şeklinde konuştu. 

415