» » İSTANBUL AJANSI »

Üniversiteli öğrencilere ESTAM tanıtıldı

Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü üniversite öğrencilerine, Eyüp Sultan Tarihi Alan Merkez Yönetimi'nin (ESTAM) ne gibi çalışmalar yaptığı ve vizyonunun neler olduğu hakkında bir sunum düzenledi.

Üniversiteli öğrencilere ESTAM tanıtıldı

Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ESTAM birimi şehir planlamacısı Meliha Özgül Eyüp Sultan Tarihi Alan Merkez Yönetimi'nin (ESTAM) çalışmalarını ve ESTAM birimini anlattı.

Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Çalışan'ında hazır bulunduğu sunumda, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencilerine Eyüp Sarı konakta verildi. İki üniversitenin ortak atölye ve proje çalışması öncesi düzenlenen sunum İngilizce olarak verildi.

Eyüp Belediyesi ESTAM binası olan Eyüp Sarı Konak'ta gerçekleşen seminerde, Eyüp Sultan'ın tarihi alanının, tarihsel ve kültürel birikimi ile tekrar yorumlanarak, İstanbul'un tarihi mirasının daha işlevsel ve maneviyatına uygun şekilde tasarlanmasını amaçlayan ESTAM projesinin ve ESTAM biriminin ayrıntıları anlatıldı.

Özgül, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencilerine yaptığı sunumda, Eyüp'te oluşan kaotik görünüm, mekanların anlatımının olmaması, çevre ve sokaklar arasında iletişimin zamanla kaybolması, Eyüp Camisi ve çevresiyle ilgili yapılması gereken konuları, tarihi alanın koruma yaklaşımlarını ve yönetim yaklaşımlarının nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir çok konuda bilgiler verdi.

ESTAM biriminin asıl amacının, Eyüp'ü ziyaret edenleri memnun edecek düzenlemeler için çalışmak olduğunun altını çizen Özgül, "Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın liderliğinde ESTAM projesi çok kararlı bir şekilde ilerliyor. Eyüp'ü ziyaret edenlerin memnun olacağı bir tablonun çıkması için hazırlıklarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi öğrencilerine alan gezdirilerek, nerelere nasıl çalışmalar yapılacağı yerinde gösterildi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.istanbulajansi.ist
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında İSTANBUL AJANSI internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.