İnfial yarattı! Dünya çalkalanıyor... Filistin'de yeni intifada çağrısı

İnfial yarattı! Dünya çalkalanıyor... Filistin'de yeni intifada çağrısı 1.resim

ABD lideri Trump'ın dünyaya meydan okuyup Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması New York'tan Cezayir'e, Birleşmiş Milletler'den Endonezya'ya, Mısır'dan Türkiye'ye, Gazze'den İsveç'e yeryüzünün her noktasında depreme yol açtı. Neredeyse her dakika Trump ve İsrail'i hedef alan yeni bir tepki geliyor.Hamas, İsrail'e karşı yeni intifada çağrısı yaptı.

Filistin'de bu sabah göstericiler erkenden Gazze Şeridi'nde sokağa çıktı, İsrail polisi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor. Batı Şeria'daki Ramallah'ta ise derin bir sessizlik var, dükkanlar kapalı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'yi takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını savundu.

CNN International, Beyaz Saray'dan iki yetkiliye dayandırdığı haberinde söz konusu kararın barış sürecini raydan çıkaracağını belirtirken Washington'ın bunu kabul ettiğini aktarıyor. Uluslararası yayın organı, "Beyaz Saray: Barış süreci zarar gördü" manşetini attı.

1 17
İnfial yarattı! Dünya çalkalanıyor... Filistin'de yeni intifada çağrısı 2.resim

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın dünyanın gözünün içine bakarak kutsal kent Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi, infiale neden oldu. Televizyonların canlı yayınladığı gösterişli şovla kararı imzalayan göçmen ve İslam karşıtı Trump, dünyanın her noktasında protesto ediliyor.

2 17
İnfial yarattı! Dünya çalkalanıyor... Filistin'de yeni intifada çağrısı 3.resim

Hamas lideri İsmail Heniyye, İsrail'e karşı yeni intifada çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'yi takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını savundu.

CNN International'a konuşan Beyaz Saray'dan bazı yetkililer, Trump'ın kararının Ortadoğu'daki barış sürecine zarar vereceğini kabul etti. İsmi açıklanmayan yetkililer, "Sürecin, umuyoruz ki geçici bir süre, raydan çıkmasına hazırlıklıyız. Eminim bu, geçici bir süre olacaktır" dedi. CNN haberi "Beyaz Saray: Barış süreci hasar gördü" manşetiyle sundu.

3 17
İnfial yarattı! Dünya çalkalanıyor... Filistin'de yeni intifada çağrısı 4.resim

Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, bu sabah Kudüs'ün başkent olarak tanınmasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasında Arap ve Müslüman dünyasında kararın öfke yaratacağı belirtildi.

Filistin'de bu sabah derin bir hayal kırıklığı ve öfke hakim. Gazze Şeridi'nde göstericiler sabah erkenden sokağa çıktı, İsrail polisi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor.

4 17