» » HÜRRİYET »

Rahatlatan yatırımlar

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nın araştırması, trafiğe kayıtlı araç sayısının 4 milyonu aştığı kentte, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullananların sayısının artmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullananların oranının yüzde 12 azaldığını ortaya koydu.

Rahatlatan yatırımlar

Ulaşım Daire Başkanlığı, Trafik Ölçüm Sensörleri'ni kullanarak, 2015-2018 arasında kent genelindeki trafik yoğunluk değişimleri ve ulaşım projelerinin İstanbul trafiğine etkilerini araştırdı. Araştırmada, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü güzergahlarında, Atatürk Havalimanı-D100 Kozyatağı ve TEM Mahmutbey-TEM Kozyatağı arasındaki trafik verileri ele alındı. Trafiğin akıcı seyrettiği 10.00-15.00 saatleri ile sabah-akşam en yoğun saatler, çift yönlü olarak karşılaştırılarak incelendi. Araştırmanın sonuçlarına göre, TÜİK verilerinde, kayıtlı olan motorlu araç sayısının 4 milyonu aşmasına ve 2017'de, bir önceki yıla kıyasla trafiğe kaydedilen araç sayısında 216 bin 376 artış olmasına rağmen, ulaşım projeleri ile İstanbul'un trafiğinin en önemli noktalarında birini oluşturan D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu'nda seyahat süreleri kısaldı.

30 DAKİKA TASARRUF

Sürücülerin özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde 2016'da hizmete giren Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü tercih etmesiyle, ortalama seyahat sürelerinde yüzde 41'e varan oranlarda kazanç sağlandı. Projeler, en çok akşam saatlerinde Anadolu-Avrupa yönündeki seyahat sürelerinin kısalmasına katkı sundu. D-100 Karayolu Kozyatağı-Havalimanı güzergahında, 2015'te akşam saatlerinde yaklaşık 2 saati bulan yolculuk süreleri, 2018 yılı ilk çeyreğinde 2015'e kıyasla 49 dakika kısaldı. TEM Otoyolu Kozyatağı-Mahmutbey güzergahında ise akşam saatlerinde, zamandan 30 dakika tasarruf edildi.

Sonuçlara göre, 2015-2018 yılları arasında, hayata geçirilen ulaşım projeleri sayesinde, kent içi hareketlilik ve araç sayılarındaki artışa karşın trafik indeksi değerlerinde yüzde 17 oranında düşüş gözlemlendi.

İKİ KÖPRÜYÜ KULLANANLARIN ORANI YÜZDE 12 AZALDI

ARAÇLARIN Avrasya Tüneli'ni kullanmaya başlamasıyla, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçen günlük ortalama araç sayısında, 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 12'lik azalma oldu. Ağır tonajlı araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmasıyla 2017'de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen araç sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 12 azalma görüldü. 2017'de bir önceki yıla kıyasla İstanbul'da trafiğe kayıtlı araç sayısında yüzde 5 artış görülmesine rağmen, kıtalar arası geçiş yapan araç sayılarında yüzde 3'lük azalma tespit edildi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.