» » HÜRRİYET »

Davanın 7. günü: İlk kez FETÖ adı geçti

Reza Zarrab ifadesinin alınmasının yedinci gününde Hakan Atilla'nın avukatları tarafından sorgulanmasına devam ediliyor. Sorgulamada FETÖ terör örgütü lideri Gülen'in adı ilk kez geçti.

Davanın 7. günü: İlk kez FETÖ adı geçti

Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı “ABD, Hakan Atilla'ya karşı” davasında tanık olmayı kabul eden Türk ve İranlı iş adamı Reza Zarrab, New York'ta devam eden mahkemede ifade vermeye devam ediyor.

Dünkü duruşma, Atilla'nın avukatlarının dinlettiği tapelerle sona ermişti. Bugünkü duruşma ise Atilla cephesinden gelen “17 Aralık sonrası Halkbank'ın, ABD'ye Reza Zarrab başvurusu yapmasının kanıtlanması” hamlesi ile başladı.

Duruşmadan notlar:

NASIL TÜRK VATANDAŞI OLDUĞUNU ANLATTI

Fleming, Zarrab'ın çeşitli şirketlerle bağlantıları olup olmadığını soruyor.

Fleming, Zarrab'ın "istisnai statü" olarak bilinen bir prosedür kapsamında ne zaman Türkiye vatandaşı olduğunu soruyor. Zarrab, bunu reddediyor.

Zarrab, "Olağan yolları takip ettim. 2001 yılında başvurdum ve 2006'da veya 2007'de vatandaşlık aldım" diyor.

Zarrab hemen ardından kendi söylediğini düzeltiyor ve ilk başvuruyu 2000 yılında yaptığını söylüyor.

AVUKAT FETÖ'YÜ SORDU

Soru: Gülen cemaatini hiç duydunuz mu?

Hakan Atilla'nın avukatları duruşmada Zarrab'a FETÖ ile ilgili de sorular yönelttiler. Avukat Fleming'in “Gülen Cemaati'ni hiç duydunuz mu?” sorusuna Zarrab “Evet, duydum.” diye yanıt verdi.

Zarrab'a Türkiye'deki farklı kesimleri ve siyasi grupları soran Fleming'e Zarrab “Politika analisti değilim.” karşılığını verdi.

ABD'li muhabirlerin aktardığına göre; Avukat Fleming, Zarrab'ı Gülen örgütünün 'bombalı saldırı yapmadığı için 'terör örgütü' olmadığını kabul etmesini' sağlamaya çalışıyor. Ancak bu çıkışa Zarrab “O konuda anlaşamayız, çünkü ben onların ne yaptığını bilmiyorum” diye yanıt verdi.

ZARRAB'IN KUZENİNİN FOTOĞRAFI GÖSTERİLDİ

Hakan Atilla'nın avukatları, delil olarak yeni bir fotoğrafı jüriye sundu. Fotoğrafta Zarrab'ın kuzeni olduğu söylenen bir şahıs ve birkaç kişi bulunuyor.

Ayrıntılar geliyor...

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.