Avustralya'da hayat kurtaran Türk'e ödül

AVUSTRALYA'daki bir alışveriş merkezinde kalbi duran 17 yaşındaki Jaidyn Calleja'yı kalp masajı yaparak hayata döndüren Türk kökenli güvenlik görevlisi Candan Baykan, kahramanlık ödülüne layık görüldü.

HÜRRİYET HÜRRİYET

Melbourne kentindeki bir alışveriş merkezinde güvenlik amiri olarak çalışan Baykan (52), alerjik şoka girerek nabzı duran Calleja'yı, kalp masajı yaparak hayata döndürmeyi başardı. Kalbi duran genci yaklaşık 7 dakika boyunca kalp masajı yaparak ambulans gelene kadar hayatta tutan Baykan'ın bu müdahalesi, ülkenin en büyük ilk yardım kuruluşu St John Ambulans tarafından her yıl bir kişiye verilen "Bir Hayat Kurtar Ödülü" ödülüne layık görüldü. Yaklaşık 23 yıldır Avustralya'da yaşayan Baykan, ilkyardım eğitimi aldığını, ancak ilk kez bir insana kalp masajı yaptığını belirtti; 17 yaşındaki gencin hayatını kurtarmanın kendisine büyük bir haz verdiğini söyledi.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER