» » HÜRRİYET »

Ankara için adı geçen ABD'li diplomat: 'Türk hükümetiyle diyaloğumuz sağlam'

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakın Doğu (Ortadoğu) İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Satterfield, dün Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler alt komisyonunda ‘Orta Doğu ve Kuzey Afrika' konulu oturumda konuştu.

Ankara için adı geçen ABD'li diplomat: 'Türk hükümetiyle diyaloğumuz sağlam'

ABD'nin yeni Ankara büyükelçisi için en kuvvetli adaylar arasında ismi geçen Büyükelçi Satterfield'in oturumda Türkiye ile ilgili sorulara ılımlı yanıtlar verdi. Kongre üyelerinin Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini nasıl etkileyebileceğine ilişkin sorular üzerine ise David Satterfield şu mesajları verdi:

- Suriye'nin kuzeyinde kendilerine endişe yaratan konularda Türk hükümetiyle sağlam bir diyaloğumuz var.

- Son aylarda Türkiye'nin endişelerini, ki bunlar hakiki endişelerdir, gidermek için bir çözüm, koşullara dayalı azimli bir plan üzerinde birlikte çalıştık. Bu, Türkiye'nin güney sınırından yönelen terörizm ve saldırılara uygun karşılığın verilmesi içeriyor.

- Biz Türkiye'yi kritik bir NATO müttefiki ve Avrupa'nın bir parçası olarak görüyoruz. Türkiye ile ilişkilerimizi bu çerçeveler içinde ilerletmeyi arzu ediyoruz.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.