» » HÜRRİYET »

ABD Suudilere ikmali kesti

ABD'nin Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de operasyon düzenleyen askeri koalisyona yönelik sağladığı yakıt ikmali yardımını durdurduğu açıklandı.

ABD Suudilere ikmali kesti

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li iki yetkilinin ABD'nin koalisyona havada yakıt ikmali desteğini kesebileceğini açıklamasının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, ABD'nin söz konusu desteği Suudi Arabistan'ın 'talebi' üzerine durdurduğunu duyurdu. Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan'ın hızlı bir açıklamayla söz konusu kararı kendi inisiyatifi olarak göstermeyi amaçladığını yazdı.

SALDIRI BAŞLADI

Koalisyon güçlerine bağlı Ortak Kuvvetler Komutanlığının açıklamasında, “koalisyon güçlerine bağlı ülkelerin, Yemen'de meşruiyete destek ve askeri yeteneklerini geliştirme çabalarından hareketle, son dönemde, uçaklarına yakıt ikmali alanındaki kabiliyetlerini artırdığı” belirtildi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Yemen'deki krizi sona erdirmek amacıyla operasyonları durdurması çağrısına rağmen Suudi cephesi liman şehri Hudeyde'de yeni bir saldırı başlattı. BM'ye göre, Yemen iç savaşında 2015'ten beri 6.872 sivil yaşamını yitirdi. Koalisyonun hava saldırıları ise toplam 10.852 sivilin ölümüne veya yaralanmasına yol açtı.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.