» » HÜRRİYET »

'Türkiye'yi aynı bayram sofrasına oturtacağım'

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bitlis'in Ahlat ilçesinde kuracağı ‘bayram sofrası' öncesinde dün Mardinlilerle bir araya geldi. 24 Haziran'ı ‘süper baskın seçim' olarak değerlendiren Akşener, özetle şunları söyledi:

'Türkiye'yi aynı bayram sofrasına oturtacağım'

“Bir ülkede kadınlar bir konuya karar verirse artık o iş düze çıkar. Anadolu'da kimsenin barıştıramadığı ailelerin kadınlarından en yaşlısı çıkarır kafasından tülbentini, atar yere ve o aileler barışmak zorunda kalır. Bana soruyorlar, 'Kürtler sana oy verir mi' diye. 'Hayır vermezler' demeyi kendime ayıp sayarım. Diyorlar ki 'Bu problemi nasıl çözeceksin'. Söylüyorum, o başımdaki tülbenti yere atacağım, herkes arkasını dönecek. Yarın bayram ve ben Ahlat'tayım. Partimi kurar kurmaz ev kiraladım. Türkiye'de bütün aileler bayramlarda ya anneannenin ya da babaannenin evine gider. Bir bayram sofrası kurulur, o sofrayı kadınlar kurar. Kulağı küpeli yeğen de oradadır, başörtülü kuzen de. Edirneli damat da oradadır, Mardinli gelin de oradadır. O büyük sofranın en büyük özelliği, o sofrada uzanan eller eşit biçimde o yemeklere uzanabilirler. Allah izin verecek ben Türkiye'yi vallahi de o bayram sofrasına oturtacağım.”

Bitlis'te iftara katılan Akşener, daha sonra Star TV'nin canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.