» » HÜRRİYET »

'Çipras'ın kullandığı ifade bilgisizlik değil çarpıtma'

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Atina ziyaretine önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaşanan 'Lozan' tartışmaları damgasını vurdu.

'Çipras'ın kullandığı ifade bilgisizlik değil çarpıtma'

Hürriyet yazarı Taha Akyol, bugün yaşanan tartışma ve 'Lozan Antlaşmasını' yorumladı. Çipras'ın kullandığı bir terime dikkat çeken Akyol'un değerlendirmeleri şöyle:

Evvela şunu belirteyim. Lozan Antlaşması sağlam bir metindir, revizyona, değişime hiçbir şekilde ihtiyaç yoktur. Ege'deki ihtilaflar Lozan Antlaşması'ndan kaynaklanmıyor. Lozan Antlaşması'nda muğlaklık, belirsizlik yoktur. Ege'deki adacık sorunları haritacılık çalışmaları yapılarak protokole bağlanabilecek konulardır.

Daha önemlisi, Yunan Başbakanı Çipras'ın talihsiz konuşmasıdır. Çipras, Batı Trakya Türklerinden 'Yunanistan'daki Müslüman azınlık' diye bahsederken Türkiye'deki Hristiyan azınlık konusunda 'Türkiye'deki Yunan azınlık' terimini kullandı.

Bu sadece bilgisizlik değil, şoven bir çarpıtmadır. Lozan Antlaşması'nın 37. maddesinde Batı Trakya Türklerinden 'Müslüman azınlık' diye bahsedilirken Türkiye'deki Rumlar için 'Gayrimüslüm Azınlık' terimi kullanılmıştır.

Content Video - Hürriyet yazarı Taha Akyol, bugün yaşanan tartışma ve 'Lozan Antlaşmasını' yorumladı

'BU VAHİM BİR ÇİFTE STANDARTTIR'

Çipras Batı Trakya Türkleri için dini kavram kullanırken, Türkiye'deki Rum azınlık için etnik terimin de ötesine geçerek 'Yunan' kavramını kullanmıştır. Bu vahim bir çifte standarttır.

Ayrıca şunu belirteyim, Lozan Antlaşması'nın 5. maddesinde 'Türkiye'deki Rumlar' denildiği gibi 'Yunanistan'daki Türkler' denilmektedir. Dolayısıyla Batı Trakya Türkleri gerçek Türkler oldukları gibi Lozan Antlaşması'na göre hukuken de Türk'türler. Zaten AİHM de bu gerçeği tespit etmiştir

Erdoğan'dan Atina'da gergin ziyaret... Önce Cumhurbaşkanı sonra Başbakan ile tarihi restleşme
Haberin Alındığı Kaynak URL»www.hurriyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.