» » Cihan »

Gadir-i Hum’da Hatay'daki Aleviler türbelere akın etti

Gadir-i Hum’da Hatay'daki Aleviler türbelere akın etti

Hazreti Muhammed (sav)'in hicretinin 10. yılında Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak kutlanan 'Gadir Hum Bayramı' dolayısıyla Antakya'da Alevi vatandaşlar kent içerisinde bulunan türbelere akın etti.

Uzun ve dik yokuşuna rağmen yaşlı-genç birçok Alevi, Habib-i Neccar Dağı'nda bulunan Sultan Habibi-i Neccar Makamı'na giderek ibadetini gerçekleştirdi.

Harbiye beldesinde bulunan Hz. Hıdır Türbesi'nde de gece yarısı pişirilmeye başlanan ‘hirisi' dağıtıldı. İnançlarına göre cehennem ateşinin dahi söndüğü gün olarak kabul edilen Gadır Hum'da ‘hirisi' pişirilip dağıtıldığını söyleyen Nihat Aslanyürek, "Yemek, buğday ve etin yaklaşık 10 saat odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Bayramda bu yemekten dağıtılıyor. Türbe ziyaretleri yapılıp namaz kılınıyor." dedi.

Öte yandan Gadır Hum Bayramı nedeniyle Alevi vatandaşlar dükkanlarını açmadı.


Haberin Alındığı Kaynak» Cihan

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında Cihan internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.