» » HABERVER »

Atatürkçü Düşünce Derneği, Akit'e suç duyurusunda bulundu

Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Avrupa Yakası Şubeleri, Atatürk'ün ölümünün 77. yıl dönümünde, "Zulüm 1938'de son buldu" yazısıyla yayın yapan Akit televizyonu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular. Dernek temsilcileri, televizyon yetkilileri hakkında, 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Üzerine Kanun kapsamında düzenlenen "Atatürk'ün manevi hatırasına basın yoluyla hakaret" suçundan soruşturma başlatılmasını istediler.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Akit'e suç duyurusunda bulundu

Bugün Bakırköy Adalet Sarayı'na gelen Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Avrupa yakası şubeleri de, Akit televizyonunda Atatürk'ün ölümünün 77. yılı anması dolayısı ile yayınlanan haber nedeniyle televizyon yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular.

Atatürk'ün ölümünün yıldönümü dolayısı ile Akit Gazetesi'ne ait Akit Televizyonu'nda uzun süre “Zulüm 1938'de son buldu. Mustafa Kemal yıllar önce bugün öldü” yazısı ile birlikte bir haber yayınlandığı belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, “Yine aynı haberde yer alan konuşma metni, ses tonu uygun olan bir kişi tarafından okunarak Atatürk'e olan saldırısını yinelemiştir” denildi.

Demokrat Parti'nin 1951 yılında 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Üzerine Kanun çıkardığı hatırlatılan dilekçede, söz konusu yazının ve haberin bu kanunun 1 ve 2 maddesine aykırı olduğu belirtildi.

Haberin, 5816 sayılı kanunda düzenlenen, “Atatürk'ün manevi hatırasına basın yoluyla alenen hakaret” suçunu oluşturduğu belirtilen dilekçede, bu suçun karşılığının 1.5 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası olduğu hatırlatıldı. Dilekçede, televizyon yetkililerinin bu suç kapsamında cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılması istendi. (DHA)

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.haberver.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERVER internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.