Yıldız'daki Osmanlı mirasına restorasyon

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ), Yıldız ve Davutpaşa kampüslerindeki Osmanlı mirası eserler restore ediliyor

HABERTÜRK HABERTÜRK

HT GAZETE

Şehzade Köşkü ve Otağ-ı Hümayun'un restorasyonu tamamlanırken, hamam ve kışla binasındaki çalışmalar sürüyor

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Yıldız ve Davutpaşa kampuslarındaki Osmanlı eserlerini restore ederek eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanıma sunuyor. Yıldız kampusunda Sultan 2. Abdülhamid'in oğullarından Abdürrahim, Abdülkadir, Burhanettin, Ahmet gibi şehzaedeler "Beyaz Köşk" olarak da bilinen Şehzade Köşkü'nde kalmış.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, bu tarihi mekânda tamamlanan ve devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yüksek, göreve başladıklarında tarihi bir dokunun içerisinde yaşadıklarını fark ettiklerini belirterek bu dokunun da korunması konusunda heyecan duyduklarını ifade etti. Birçok eserin boyasının ve kalem işlerinin yok edildiğini gördüklerini aktaran Yüksek, "Hatta Çukursaray'ın içerisinde çelik konstrüksiyondan asma katlar yapıldı. Burada bir eğitim öğretim süreci devam ettiği için ihtiyaçtan dolayı bu tür alanların kontrolsüz bir şekilde yapıldığını gördük" diye konuştu. Bu alanları üniversitedeki akademisyenlerin desteğiyle restore etme konusunda çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Yüksek, ilk etapta Anıtlar Kurulu'ndan geçecek şekilde raporların hazırlandığını söyledi. Yüksek, "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" sürecinde Davutpaşa'daki eserlerin yenilendiğini kaydetti.

"ÖĞRENCİYKEN FARK EDEMEDİK"

Rektör Yüksek, İl Özel İdaresi'nin desteğiyle Yıldız'daki şehzade köşklerinin restorasyonuna başladıklarını anımsatarak bu köşklerden "Beyaz Köşk" olarak anılanın restorasyonunun tamamlandığını aktardı. Çukursaray ve rektörlük binası olarak kullanılan Hünkâr Köşkü'nün de üniversite imkânlarıyla yenilendiğini dile getiren Yüksek, şöyle devam etti: "Makine mühendisiyim. Aslında ilk geldiğimde böyle tarihi bir duyarlılığım yoktu. Burada yaşarken, öğrencilik yıllarımda böyle bir değerin içerisinde yaşadığımın farkında değildim. Ama mekânları kullanınca, insanların tepkilerini görünce biz de buraların farkına vardık. Restorasyonu devlet ve valilik desteğiyle yaptık."KÖŞK BAŞINA 2 MİLYON LİRA ŞEHZADE

köşklerinin restorasyon süresi hakkında Yüksek, şunları söyledi: "İzinleri almamız 6-7 ay sürdü. Projelerin hazırlanması ve onayların alınması 1 yıl kadar sürdü. Daha sonra İl Özel İdaresi'nden izin alınması için 5 aylık bir süre geçti. Asıl uzun süre restorasyon süreciydi. Köşklerin restorasyonu 2 yıl sürdü. Restorasyon projelerinde öngörülemeyen bazı şeyler olabiliyor. Açtıkça, araştırdıkça taşıyıcı sistemlerde çürükler olduğu görüldü. Çatı değişti. Birçok şey yenilendi. Ardından ikinci bir ihale yapıldı. Bununla da toplamda köşk başına 2 milyon liralık bir bütçeyle bunları tamamladık. Şu anda Davutpaşa'da Otağ-ı Hümayun'un restorasyonunu tamamladık. Orada bir de hamam var onun çalışması devam ediyor. Davutpaşa'da bir de kışla binası var. Onun da restorasyonu için proje çalışmalarına başladık. Burada oda oda bütçemizin el vermesi dahilinde her yeri yenilemeye çalışıyoruz."

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER