Elektrikli Skoda'ya İrlandalı isim

Çek üretici Skoda'nın yakında tanıtılacak ilk elektrikli SUV modelinin adı belli oldu. Yapılan açıklamaya göre, otomobile İrlandalı kökenli bir isim olan Enyaq adı verildi. Skoda'nın içten yanmalı motor sahip SUV modellerine ise Kuzey Kanada ve Grönland’da yaşayan Eskimoların dilinden türetilen isimler verilmişti

Takip et

Volkswagen Grubu markalarından Skoda, ilk yüzde 100 elektrikli SUV aracını yakında tanıtacak. Otomobilin resmi tanıtımından önce ise adının ne olacağı Çek üretici tarafından açıklandı.

Buna göre, grubun modüler elektrikli platformu (MEB) üzerinde geliştirilen tamamen elektrikli SUV aracın adının 'Enyaq' olacağı bildirildi. Modelin adındaki 'E' harfinin elektromobiliteyi temsil ettiği, ‘Q’ harfinin ise Skoda'nın SUV ailesine vurgu yaptığı belirtildi.  

Öte yandan, 'Enyaq'ın İrlandalı bir isim olan ve ‘hayat kaynağı’ anlamına gelen ‘enya’dan türetildiği de verilen bilgiler arasında.

Markadan yapılan açıklamada, Enya isminin İrlanda Kelt kültüründeki ‘öz’, ‘ruh’ veya ‘ilke’ anlamlarına gelen ‘Eithne’den geldiği belirtildi.

DİĞER MODELLERİ ESKİMO ADI ALMIŞTI

Skoda'nın diğer SUV modelleri Kodiaq, Karoq ve Kamiq'in isimleri ise Kuzey Kanada ve Grönland’da yaşayan Eskimoların dilinden türetilmişti.

Enyaq'ın, iV alt markasının 2022’nin sonuna kadar 10 adetten daha fazla elektrikli araç tanıtma hedefinin bir parçası olarak olduğu, 2025 yılında ise Skoda'nın yüzde 100 elektrikli araçların ve şarjlı hibrit modellerin satışlarında yüzde 25’lik paya sahip olmasını hedeflediği kaydedildi.

Enyaq'ın, Citigo iV’nin ardından markanın ikinci tamamen elektrikli aracı olacağı da bildirildi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER