» » HABERTÜRK »

Dünya Kupası için Google'dan Doodle sürprzi!

2018 Dünya Kupası maçları bugünkü açılış töreniyle birlikte başlayacak. Rusya'da oynanacak Dünya Kupası için Google kullanıcılara bir Doodle ile sürpriz yaptı. İşte o Doodle ve 2018 Dünya Kupası fikstürü

Dünya Kupası için Google'dan Doodle sürprzi!

Google her özel ve önemli günde olduğu gibi 2018 Dünya Kupası'nı unutmadı ve bir Doodle ile kullanıcılarına sürpriz yaptı. Dünyanın en büyük spor müsabakaları arasında bulunan Dünya Kupası bu sene Rusya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. İşte Dünya Kupası'nın kısa tarihi ve Dünya Kupası maçları...2018 DÜNYA KUPASI İÇİN SÜPRİZ

Google bugün açılış töreniyle birlikte maçlara başlanacak Dünya Kupası için bir Doodle yayınladı...

DÜNYA KUPASI TARİHÇESİ

FIFA Dünya Kupası, uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası. 1930'daki ilk turnuvadan beri, II. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir.

Turnuvanın geçerli statüsünde, turnuva öncesindeki üç yıl boyunca süren eleme aşaması vardır. Günümüz itibarıyla FIFA üyesi 211 ülkenin katılabileceği elemeleri geçmeyi başaran takımlar, FIFA Dünya Kupası Finalleri adını taşıyan final aşamasında mücadele eder. Finallerde, o yılın turnuvasına ev sahipliği yapmasından ötürü eleme oynamaksızın direkt olarak katılan ev sahibi ülke veya ülkelerle birlikte toplamda 32 millî takım yer alır. Dörder takımdan oluşan sekiz gruba ayrılan katılımcılar, bu ilk aşamada grubundaki diğer takımlarla birer maç yaptıkları birinci turda yarışır. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar, tek maçlı eliminasyon sistemiyle gerçekleştirilen ikinci aşamaya geçer. Final maçını kazanan takım şampiyon olurken üçüncü takımı belirleme amacıyla yarı finalde kaybedenler arasında bir üçüncülük maçı oynanır.

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 20 turnuvada 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımıdır. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin ve Uruguay ikişer; İngiltere, Fransa ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyon, 2014'teki turnuvada şampiyon olan Almanya'dır. Günümüzde, Rusya'nın ev sahipliği yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri sürmektedir.

2018 DÜNYA KUPASI FİKSTÜRÜ

 

2018 DÜNYA KUPASI FİKSTÜRÜNÜ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.haberturk.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.