» » HABERTÜRK »

"Araplar'ın Atatürk'ü olsa böyle olmazdı"

Ekvador Cumhurbaşkanı, Arap Baharı'nı bu sözlerle değerlendirdi

'Araplar'ın Atatürk'ü olsa böyle olmazdı'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado, Türkiye'ye gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, "Bizim için Türkiye çok büyüleyici bir ülke. 30 saatte geldik ve 0 derece bir hava ile karşılaştık ki biz böyle bir düşük sıcaklığı kendi ülkemizde bilmiyoruz. Hakikaten bu topraklar, bu halk ve bu ülke mükemmel" diye konuştu.

Delgado, iki ülke arasındaki ilişkilere değinirken şunları söyledi:

"ATATÜRK'LERİ OLSAYDI"
"Ülkelerimiz arası ilişkileri sadece ticaret bazına indirmek, bununla sınırlamak da büyük hata. Tabii ki ticaret çok önemli, ama ilişkilerimizin tek unsuru değil. Örneğin bilim ve teknoloji alanında çok büyük bir işbirliğine gidebiliriz, çünkü Türkiye'nin bu alanda büyük tecrübesi var, önemli gelişme göstermiş bir ülke. Ayrıca siyasi işbirliği de yapabiliriz. Türkiye her zaman çok taraflı bir dünya için çaba gösteriyor. Arap Baharı sırasında da model bir ülke oldu. Eminim ki bu ülkelerin de zamanında bir Atatürk'ü olmuş olsaydı ve siyasi değişimlerini o zaman yapabilselerdi, şu anda yaşadıkları durumlara düşmezlerdi.

Biz bulunduğumuz coğrafyadan da Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri endişe ile izliyoruz. Türkiye ile bu ülkelerin sorunlarının çözümüne egemenliklerini koruyarak, barışçıl ve demokratik bir şekilde ulaşacaklarını düşündüğümüz için bu konuda da bir işbirliğine gidebiliriz."
Delgado, bir gazetecinin Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye ile farklı tutumları benimsediklerini belirtmesi üzerine, bunun tam olarak doğru olmadığını, çünkü iki ülkenin tutumlarının pek çok ortak nokta içerdiğini kaydetti. Delgado şöyle devam etti:

"Biz BM kararı ile bir müdahale yapılmasını istemiyorduk. Çünkü onlar şiddeti yok edeceklerini söylüyorlardı, ancak bir denge yoktu, yani sadece bir tarafın yarattığı şiddetin üstüne gidiliyordu. Böylelikle dış müdahaleye kapı açılmış olacaktı ve Suriye'de de Libya'da yaşananlar yaşanacaktı. Biz bir yönetime karşı ya da yönetim lehine görüş beyan etmedik, sadece kendi ilkelerimizi ortaya koyduk. Zaten ben Sayın Esad'ı ve Suriye'yi hiçbir şekilde tanımam. İlkelerimiz sorunların ülkelerin egemenliklerine saygı çerçevesinde, barışçıl ve demokratik yollarla çözümlenmesi. Böyle bir öneri bizim her zaman desteğimiz görecektir."

AA

 

 

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.haberturk.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat