ABD'den ticaret savaşında geri adım!

ABD, Çin'den ithal edilen ürünlere getirilen, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek ek vergi uygulamasını cep telefonu, bilgisayar, ayakkabı ve giysiler için 15 Aralık'a kadar erteledi. Apple hisseleri haberin ardından yüzde 5'in üzerinde değer kazandı

Takip et

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında ateşkes sinyali geldi. ABD Ticaret Temsilcisi, Çin'den ithal edilen ürünlere getirilen 1 Eylül'de yürürlüğe girecek ek vergi uygulamasının bazı ürünler için 15 Aralık'a kadar erteleneceğini duyurdu. Bu ürünler arasında cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar ekranları, video oyun konsolları, oyuncaklar, ayakkabı ve giysilerin yer aldığı açıklandı.

APPLE HİSSELERİ YÜZDE 5 DEĞER KAZANDI

En büyük alışveriş sezonu öncesinde gelen bu adım Apple hisselerine yüzde 5'in üzerinde değer kazandırdı.
ABD Başkanı Donald Trump, 1 Ağustos’ta 1 Eylül'den geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını, bunun halihazırda yüzde 25 vergi uygulanan 250 milyar doları kapsamadığını açıklamıştı. Çin ise ABD’nin bu kararına misilleme yapacağını duyurmuştu.

Açıklamaların ardından Apple hisseleri yüzde 2 değer yitirmişti. Apple ek vergilerden iPads, Macs ve iPhone'ların etkileneceğini belirtmişti. Trump da şirkete ABD'de üretim yapmasını tavsiye etmişti.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER